Hazır giyimde fiyatlar arttıkça ürünler rafta kalıyor

Hazır giyimde fiyatlar arttıkça ürünler rafta kalıyor

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, girdi maliyetlerindeki artış nedeniyle bazı ürün fiyatlarının geçen yıla göre en az 3 kat artarken, müşteri sayısının ise 3 kat azalmasının, ekonomik krizi daha da derinleştirdiğini söyledi.

Niğde Merkez ve Bor ilçesinde esnaf ziyaretlerinde bulunan Gürer, hazır konfeksiyon ürünleri mağazasını ziyaretinde esnafın sorunlarını dinledi.

Geçen yıl 75 liraya sattıkları ürünün 200 liraya çıkması nedeniyle müşteri kaybettiklerini belirten esnaf, müşteri yokken mağazanın ışıklarını yakmadıklarını belirtti.

GEÇEN YIL 75 TL OLAN BİR ÜRÜN BU YIL 200 TL

İlçede uzun yıllardır esnaflık yaptığını söyleyen işletme sahibi, fiyatların yaklaşık 3 kat artması nedeniyle müşteri sayısında da 3’te 2 oranında azalma olduğunu söyledi.

Geçen yıl 75 liraya sattıkları bir çocuk giysisinin bu yıl 200 liraya, 250 liraya sattıkları ürünün ise 550 liraya çıktığını anlatan esnaf, bu nedenle müşteri sayısının sürekli azaldığını belirtti.

‘550 LİRAYA ÇOCUK GİYSİSİ OLUR MU?’

Özellikle çocuk giysilerindeki fiyat artışlarının ürünlerin satılamamasına neden olduğuna değinen esnaf, “Bir çocuk giysisi 550 lira, çocuk çabuk büyüdüğü için vatandaş 3 ay sonra çocuğunun kullanamayacağı birini 550 liraya almak istemiyor” dedi.

‘MAĞAZANIN IŞIKLARINI AÇMIYORUZ’

Dükkanın aydınlatmasından tasarruf yapmayı çalıştıklarını belirten esnaf Ali Çiftçi, müşteri yokken mağazasının ışıklarını yakmadığını, aksi halde en az 3 bin ila 5 bin lira arasında elektrik faturası geldiğini ifade etti.

Çiftçi, “Kazancımızdan vazgeçtik sermayeyi korumaya çalışıyoruz” dedi.

NAKLİYE ÜCRETİ 2 BİN 500 LİRADAN 15 BİN LİRAYA ÇIKTI

Ürünler Bursa ve İstanbul’daki toptancıdan aldıklarını söyleyen esnaf Ali Çiftçi, geçen yıl 2 bin 500 ila 3 bin lira arasında olan nakliye ücretinin bu yıl 15 bin liraya kadar yükseldiğini belirtti.

“Kamyonun içindeki ürün zaten 15 bin lira etmiyor. Nasıl bu parayı verebiliriz?” diyen Çiftçi, nakliye ücretlerindeki artışın neden olduğu mağduriyete dikkat çekti.

TOPTANCI ARTIK PEŞİN PARA İSTİYOR

Sattıkları bir ürünün yerine aynısını koyamadıklarını dile getiren esnaf, eskiden çekle alışveriş yapabildiklerini ancak ekonomik kriz nedeniyle toptancıların artık peşin para istediğini, bu durumun da mağazacıları ciddi manada sıkıntıya soktuğunu anlattı.

GÜRER: AYAKTA KALMA ŞANSLARI YOK

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise, esnafın artık borcu borçla ödemek için krediye yöneldiğini, o döngünün devam ettiği sürece işyerlerinin açık kalacağını, döngünün durması halinde işyerlerinin ayakta kalma şansının olmadığını belirtti. Sözcü