İlknur Uzunoğlu: Rekabetçi ortam, müşteri yararına yenilikçi çözümleri beraberinde getiriyor

İlknur Uzunoğlu: Rekabetçi ortam, müşteri yararına yenilikçi çözümleri beraberinde getiriyor

PSM/ÖZEL HABER
Finrota Genel Müdürü, İlknur Uzunoğlu geleceğin bankacılığı ile ilgili soruları PSM okurları için yanıtladı…
PSM dergisi Açık Bankacılık panelinde, açık bankacılık alanındaki son teknolojiler ve yeni fırsatlar masaya yatırılırken, konuşmacılar açık bankacılık düzenlemelerini değerlendirip gelecek öngörülerini paylaştılar.

Açık bankacılık, Türkiye’deki finansal yenilikleri nasıl etkiliyor? Sizce bu alandaki tehdit ve fırsatlar neler?
Bankaların sunduğu finansal hizmetleri API’lar aracılığıyla müşterilerinin ve finansal teknoloji şirketlerinin kullanımına açması” olarak tanımlayabileceğimiz açık bankacılık hizmetleri, finans sektöründeki şirketlerin müşteri yararına yenilikçi çözümler geliştirmelerini sağlıyor. Ülkemizde son zamanlarda açık bankacılık kullanımının artış göstermesi finans sektörünü daha rekabetçi bir hale getirdi.
Açık bankacılık uygulamaları hem bankalar, hem müşteriler hem de finansal teknoloji firmaları için birçok avantaj sunuyor. Bu hizmetler sayesinde tüketiciler, finansal hizmetlere daha kolay, hızlı ve kişiselleştirilmiş bir şekilde erişebiliyor. Verilerini ERP sistemlerine entegre edebilen müşteriler, operasyonel süreçlerini dijitalleştirerek verimliliklerini artırabiliyor.
Açık bankacılığın getirdiği bu imkanlarla birlikte veri güvenliği, kişisel verilere yetkisiz erişim gibi risklere dikkat edilmesi gerekiyor. Nitekim uygun güvenlik önlemleri alındığında veri ihlalleri, müşteri verilerinin kötüye kullanımı ve kişisel verilere yetkisiz erişim gibi risklerin minimuma indirilmesi mümkün.
Finrota olarak iş ortaklarımızın verilerini korumak için en güncel ve etkili güvenlik protokollerini uyguluyor, sürekli olarak bu önlemleri güncelliyoruz. Bu sayede iş ortaklarımızın açık bankacılık çözümlerimizden güvenli bir şekilde yararlanmalarını sağlıyoruz.

“5 ürünle açık bankacılığın her alanını kapsıyoruz”

Finrota’nın açık bankacılık alanında sağladığı çözümün detaylarını sizden dinleyebilir miyiz?
Finrota olarak açık bankacılık alanında NetEkstre, Posrapor, E-DBS, TÖS ve NAP360 ürünlerimizi kullanıcılarımıza sunuyoruz.
n Netekstre ile firmaların birden çok bankada olan hesaplarını birleştiriyor, hesap hareketlerini analiz ediyor ve finansal raporlar sunuyoruz. Aynı zamanda hesap hareketlerini firmanın cari hesaplarıyla eşleştirerek ERP sistemlerine entegre ediyoruz.
n Posrapor ile firmaların farklı bankalardan aldıkları fiziki ve sanal POS bilgilerini bir araya getiriyoruz. Bu bilgileri kullanarak, komisyon oranlarını, bloke edilen miktarları raporluyor, kart işlemlerini kart tipi ve türüne göre ayırarak değerli raporlar hazırlıyoruz. Ayrıca, bu işlemlerin mutabakatını da gerçekleştiriyoruz.
n E-DBS ile doğrudan borçlanma sistemini kullanarak, firmaların bayilerine ait banka limitlerine erişim sağlıyor ve tahsil edilecek faturalar için gerekli kayıtları oluşturuyoruz. Bu ürünle aynı zamanda müşteri limit raporları hazırlıyor ve bu bilgileri ERP sistemlerine entegre ediyoruz.
n TÖS (Toplu Ödeme Sistemi) ürünümüzle iş ortaklarımızın piyasa ve tedarikçi ödemelerini güvenli bir şekilde gerçekleştirmelerini sağlıyoruz. İş ortaklarımız bu sistem üzerinden kira, aidat gibi düzenli ödemeler için de talimat oluşturabiliyor ve bu ödemeleri ERP sistemlerine aktarabiliyorlar. TÖS ile iş ortaklarımızın piyasa ve tedarikçi ödemelerini gelişmiş onay yapımız sayesinde güvenli bir şekilde havale, EFT ve SWIFT altyapısında gerçekleştirmesini sağlıyoruz. İş ortaklarımız dilerse bu sistem üzerinden kira, aidat gibi düzenli ödemeler için de talimat oluşturabiliyor ve bunları ERP sistemlerine aktarabiliyor.
n Piyasaya yeni sürdüğümüz NAP360 ise firmaların tüm finansal işlemlerini tek bir platform üzerinden yönetmelerini sağlıyor. Bu ürün yeni veri girişleri, finansal sağlık analizleri, gelecek tahminleri ve finansal öneriler sunarak, firmaların karar alma süreçlerini kolaylaştırıyor ve finansal durumlarını kapsamlı bir şekilde analiz etmelerine imkan tanıyor.
Finrota ürünlerini kullanan müşterilerimiz tüm bu hizmetlere tek panel üzerinden internet sayfamız veya mobil uygulamamız üzerinden aynı şifreyle erişebiliyor.