IMF 2023 Türkiye büyüme tahminini yükseltti

IMF 2023 Türkiye büyüme tahminini yükseltti

IMF Dünya Ekonomik Görünüm raporunda Türkiye’nin 2023 yılı büyüme tahminini 0,3 puan artırarak yüzde 3’e yükseltirken 2024 büyüme tahmini yüzde 2,8’e düşürdü.

IMF son aylarda risklerin azaldığını belirterek 2023 yılı için küresel büyüme tahminini yüzde 2,8’den yüzde 3’e yükseltti. 2024 tahminini değiştirmeyerek yüzde 3’te tuttu.

ABD’de borç limiti anlaşmasının çözüldüğü ve İsviçre ile ABD’de bankacılık sektöründe yaşanan krizlerin çevrelendiği belirtilen raporda bu gelişmelerin finans sektöründe karmaşa yaşanma riskini de azalttığı vurgulandı.

IMF 2023 küresel enflasyon tahminini de yüzde 7’den yüzde 6,8’e düşürdü.

Küresel büyüme tahminlerinin Nisan ayına kıyasla yükselse de tarihsel standartlarda düşük olduğu belirtildi. Küresel büyümeye yönelik risklerin aşağı yönlü olduğu, enflasyonun hala yüksek seyrettiği ve Ukrayna’daki savaşın şiddetlenmesi, şiddetli hava olayları gibi yeni şoklar oluşması halinde enflasyonun daha da yükselebileceği uyarısı yapıldı.

Gayrimenkul sektöründe krizle mücadele eden Çin ekonomisinde toparlanmanın yavaşlayabileceği, bunun da küresel anlamda negatif etkileri olabileceği ifade edildi.

Raporda “Çoğu ekonomide öncelik, finansal istikrarı sağlayarak enflasyonu sürdürülebilir bçimde düşürmek olacak. Bu nedenle Merkez Bankaları fiyat istikrarını onarma hedefine odaklanmayı sürdürmeli.” ifadeleri yer aldı.

IMF gelişmiş ekonomiler için 2023 büyüme tahminini yüzde 1,4’ten 1,5’e yükseltirken enflasyon beklentisi yüzde 4,7’de kaldı.