İslam Memiş “iyi değerlendirin” dedi: Bu haftaki düşüşler yılın son düşüşleri

İslam Memiş “iyi değerlendirin” dedi: Bu haftaki düşüşler yılın son düşüşleri

Finansal analist İslam Memiş, “Bu haftaki düşüşler yılın son düşüşleri” dedi.

Para piyasaları uzmanı İslam Memiş, haziran ayının son günlerinde altın merkezli olarak piyasaları değerlendirdi. Memiş, ‘Son tren geldi, yolculuk başlasın!’ başlığını verdiği videosunda cebinde TL birikimi olup altın alıp almamakta kararsız olanlara ‘ben olsam alıp pozisyonumu kapatırım’ yanıtını verdi. Söylediklerinin yatırım tavsiyesi olmadığının altını çizen Memiş’in kişisel Youtube kanalındaki öngörüleri şöyle:

“Borsa İstanbul’da yüzde 1’den fazla satış oldu. Bu hafta 10 bin 400 – 10 bin 900 puan aralığı vardı ajandamızda. Merkez Bankası haftasından dolayı risk almayan yatırımcı portföyü var. Borsada teknik olarak satışlar tamamlanmadı. Borsada aşağı yönlü hareketler devam ediyor. Belki 10 bin 400 puandan tekrar tepki yükselişi gelebilir. Bu kez de kritik direnç 10 bin 700 olacaktır. 10 bin 900 artık 10 bin 700’de”

Dolar TL kuru 32.85 kuruş. Dolar uluslararası piyasalarda değerleniyor. Dolar endeksi 105.65 dolarda. Değer artışı sürüyor. Yukarıda 105.85 dolar direnci var. Endekste bir satış bekliyorum. Dikkat edin. Uluslararası piyasalarda dolarda karşısındaki varlıklarda da satışlar gördük. Dolar güçlü durduğu için euro/TL kuru da 35 lira altına sarkmadı. Yukarı yönlü hareketlerine devam eder diye tahmin ediyorum bu hafta.

Bu haftaki ons altın ve ons gümüşte düşüş beklentim vardı. Düşüşleri gördük. Ons altında 2280 doları takip edeceğimizi söyledim. Bu haftayı da altın yatırımcısının iyi değerlendirmesi gerektiğini söyledim. Altın ve gümüşte yükseliş yolculuğu varı. Bu haftaki düşüşler yılın son düşüşleri. Bu haftayı iyi değerlendirin. 2293 dolara kadar gerileyen ons altın gördük. Beklentimiz hemen hemen gerçekleşti. 2300 dolara yerleştikten sonra temmuzda yükseliş yolculuğu başlayacak. Ardından 2600 dolar ve 3000 dolara kapıların açıldığı bir yükseliş bekliyorum.

Ons gümüşte de 28.80 dolar beklentimiz gerçekleşti. Şu anda 28.85’te ons gümüş. Burada da dip seviyeler görüldü. 37 dolar seviyelerini bekleyeceğiz ons gümüşte. Bundan sonra yukarı yönlü hareketlerde agresif yükselişler görünce benim için şaşırtıcı olmayacaktır.

Gram altın yatırımcısına ons altını takip edin uyarılarım vardı. Gram altın 2485 lirada. Tekrar 2500 altına sarktı. Alır mıyım? Ben alırım. Aşağıda da 2470 lira gibi bir alanı var ama ben kendimi riske atmam. Yıl sonuna kadar sessizce bekleyen bir yatırımcı olurum ben pozisyon kapatıp. Dünyanın farklı ülkelerinden haber akışları geliyor riske dair, kendimi güvende hissetmek için buradan pozisyonumu kapatırdım.

Gümüş almak isteyen de TL ile gram gümüş alabilir. Beklentim 37 lira çünkü. 34 lira ilk ana direnç olacak. Gümüş almak isteyen bu fiyatlar uygun.”