İstanbul Ödeme, yeni lisansıyla ödemelerin her alanında “ben de varım” diyecek!

İstanbul Ödeme, yeni lisansıyla ödemelerin her alanında “ben de varım” diyecek!

PSM DERGİSİ

Uluslararası para transferinin ana merkezlerinden İstanbul’u markası yapan İstanbul Ödeme, elektronik para ihracı için de lisans alarak faaliyet alanını genişletti. İstanbul Ödeme ve Elektronik Para Genel Müdürü Zuhal Yurtsever, “Para transferini dijitalleştiren yeni cüzdanımız WIST ile hem müşteri sayımızı artıracak hem de daha iyi bir müşteri deneyimi yaşatacağız. Ayrıca lisansımızın kapsamını genişleterek ödeme dünyasında kullanılan tüm enstrümanları teknolojik yaklaşımımızla kullanıma sunacağız” diyor…

197 ülkeye para transferi imkanı sunan İstanbul Ödeme, yeni bir yolculuğa yelken açıyor. Şirket, 2018 yılından bu yana uluslararası para transferi konusunda edindiği deneyimi ödeme dünyasının diğer alanlarına da taşıyarak bütünleşik bir kuruluşa dönüşüyor.
İstanbul Ödeme ve Elektronik Para Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Zuhal Yurtsever ile şirketin yolculuğunu ve gelecek hedeflerini konuştuk…

İstanbul Ödeme ve Elektronik Para’yı okurlarımıza yakından tanıtmak isteriz. Ne zaman kuruldunuz, hangi alanda faaliyet gösteriyorsunuz?

İstanbul Ödeme ve Elektronik Para, 2016 yılında kurulan bir FinTek şirketi. 2018 yılında 6493 sayılı kanun kapsamında BDDK’dan ödeme hizmetleri lisansı alarak uluslararası para transferi hizmeti vermeye başladık. Şirketimizin üst yönetimi Asım Sarraf, Süreyya Sarraf, Doç. Dr. İbrahim Sırma ve Zuhal Yurtsever’den oluşuyor. Asım Sarraf Yönetim Kurulu Başkanı, Süreyya Sarraf Yönetim Kurulu Başkan Vekili, Doç. Dr. İbrahim Sırma da Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapıyor.

Kuruluşumuzdan bu yana yenilikçi, inovatif ve erişilebilir hizmetlerle müşterilerimize finansal işlem özgürlüğü sunmayı misyon edindik. Düzenlemelere uyum ve profesyonel risk yönetimi çerçevesinde şekillenmiş organizasyonumuzla, sürdürülebilir finansal hizmet stratejisi doğrultusunda faaliyet gösteriyoruz.

Şirketimiz, güçlü teknolojik altyapısı ve para transferi alanında önde gelen çokuluslu kuruluşlarla yaptığı iş birlikleri sayesinde dünyanın her yerine isme, banka hesaplarına ve cüzdan uygulamalarına çok uygun hizmet bedelleriyle para gönderme ve yurt dışından gelen bireysel transferleri Türkiye’deki alıcılarına ödeme hizmeti veriyor. Biri Fatih, diğeri de Merter’de bulunan 2 şubemizin yanı sıra tüm Türkiye’ye yayılmış 300’den fazla temsilcimizle müşterilerimize ulaşıyoruz. Sloganımızda da vurguladığımız gibi “hızlı ve güvenli” bir şekilde para transferi işlemlerine aracılık ediyoruz.

Hangi ülkelere para gönderimi için aracılık ediyorsunuz? Para transferinde sizi rakiplerinizden ayıran özellikleriniz neler?

Sınırları aşan bir hizmeti, müşterilerimize neredeyse aynı dakika içinde erişebilir kılıyoruz. Elbette hız kadar, maliyet ve güven bizim için vazgeçilmez ilkeler. Uluslararası para transferi hizmetinde öncelikle güçlü iş birlikleri ihtiyacı ortaya çıkıyor. Biz de 2018 yılından beri verdiğimiz hizmetlerle yurt dışına para gönderme ve yurt dışından gelen parayı alıcılarına ödeme konusunda dünyanın önde gelen firmalarıyla iş birliği yapıyoruz. Bu sayede Avrupa’dan Amerika’ya, Kanada’dan Afrika’ya 197 ülkeye para transferi konusunda hizmet verebiliyoruz. Yeni anlaşmalarla hizmet verilen ülke sayısını sürekli artırıyoruz.

Yakın dönemde Azerbaycan özelinde bazı iş birliklerimiz oldu. Bu bölgeyi özellikle hizmet çeşitliliği açısından çok önemsiyoruz. İş birliklerimizi daha da artıracağız. Her iki ülke yerel para biriminde transferi çok hızlı ve düşük maliyetlerle sağlıyoruz.

Uluslararası para transferi dikeyi, iş ortakları ağ yönetiminden koridor bazlı maliyet ve risk yönetime kadar çok farklı alanlardaki kasınızı geliştirmeniz gereken bir alan. Bu konuda uzun yıllardır sağladığımız hizmetlerimizle derin bir tecrübeye sahibiz

SUR-PAY İLE TEKNOLOJİ İHRACINA BAŞLADIK

İstanbul Ödeme süreç içinde nasıl bir gelişim kaydetti?

Hizmetlerimizi önce fiziksel noktalarda müşterilerimizin kullanımına sunduk. 6493 sayılı kanunun yanı sıra işlem yaptığınız kişinin MASAK uygulama ve kuralları çerçevesinde müşteri tanıma ve kimlik tespiti süreçlerini de içeren yurt dışı para havalesi işlemlerini yerine getirmek üzere kendi in-house yazılımımızı geliştirdik. Paralel olarak, şirket içi yapılanmamızı da tüm bu gerekliliklere yanıt verecek şekilde oluşturduk. Öncelikle kendi şubemiz üzerinden sunmaya başladığımız hizmetimizi yaygınlaştırmak için hızla temsilcilik ağımızı genişletmeye odaklandık. Müşteriyle buluşan yüzümüz oldukları için temsilci seçimine çok önem veriyoruz. Açıkçası ince eleyip sık dokuyoruz. Kısa zamanda Türkiye genelinde 300’den fazla temsilciye ulaştık.

Bugün finansal teknolojiler alanındaki girişimlerin üçte biri ödemeler dikeyinde. Biz de bu gelişimi dikkate alarak, 2023 yılında teknoloji yatırımlarınızı bir üst seviyeye taşıdık ve yeni bir yaklaşımla teknoloji şirketimizi kurduk. Grubumuz bünyesinde faaliyet gösteren ve 2023 başında faaliyete geçen Sur-Pay Teknoloji ile ödeme sistemleri alanında Ar-Ge faaliyetlerimizi yürütüyoruz.

Sur-Pay, geliştirdiği ve geliştireceği yeni ve yenilikçi finansal teknolojilerle gerek şirketimize gerekse sektöre hizmet veriyor, faaliyetlerini günden güne derinleştiriyor. Kısa sürede ülke sınırlarını aşıp teknoloji ihraç eder noktaya geldik. Bu doğrultuda en önemli gelişme de az önce ayrıntılarını paylaştığım faaliyet genişletme izni oldu.

Faaliyet genişletme sürecinin ayrıntılarını ve gelecek planlarınıza yansımalarını değerlendirebilir misiniz?

Globalleşen ve değişen dünya dinamiklerine paralel olarak FinTek alanında sunduğumuz hizmetleri genişletip küreselleştirmek için lisans genişletme kararı aldık. Nisan 2023 itibarıyla Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın kararıyla lisansımızı elektronik para ihracı faaliyetlerini de kapsayacak şekilde genişlettik. Lisans genişlemesiyle birlikte tek seferlik para havalesi alanında verdiğimiz hizmeti artık sürekli iş ilişkisi kurma, müşteri edinme, ödeme hesabı işletme, kart çıkarma ve kart kabulü, POS hizmetleri ve fatura ödemelerine aracılık etme, elektronik para ihracı yaparak mobil ve dijital kanallarda kullanılacak ürünler geliştirme şeklinde çeşitlendirme imkânı kazandık.

Aslında yurt dışı para transferi alanında kazandığımız bilgi birikimi ve tecrübeyi teknolojiyle birleştirip fiziksel noktaların yanı sıra mobil uygulama üzerinden de yurt dışı para transferi hizmeti sunduğumuz, aynı zamanda müşterilerimize finansal işlem özürlüğü sağlayan WIST (Wallet İstanbul) dijital cüzdan uygulamasını hayata geçirdik.

Bugüne kadar para transferi dikeyinde devam eden hizmetlerimizi dijital iş modelleriyle birleştirmenin, uçtan uca hizmet modellerini müşterilerimizle buluşturmanın gururunu yaşıyoruz.

WIST İLE FİNANSAL İŞLEM ÖZGÜRLÜĞÜ SAĞLAYACAĞIZ

WIST’in oluşum süreci ve bu ürünle ilgili hedeflerinizi paylaşabilir misiniz?

WIST, günümüz dünyasında giderek gelişen finansal işlem özgürlüğünü yeni bir boyuta taşıyıp işlemlerinizi istediğiniz zaman, hızla gerçekleştirmenize imkân veren bir dijital cüzdan uygulaması. Değişen teknolojiler, yeni dünya dinamikleri ve müşteri beklentilerinden bahsettik. Bu noktada dijital ürünler ve uçtan uca finansal çözümler olmazsa olmaz. İstanbul Ödeme olarak şube ve temsilci ağımızla müşterilerimize sunduğumuz hizmeti dijital kanallarda yaygınlaştırıyoruz. WIST de bu yaklaşımımızın bir sonucu.

Şube ve temsilciliklerimizden verdiğimiz para transferi hizmetini, fiziki noktalara gelmeden dijital kanallarla sunuyoruz. WIST ile internet olan her yerden cüzdanınıza erişerek hesaplarınızı yönetebileceğiniz, yurt içi bankalar nezdindeki hesaplarınızdan, banka ve kredi kartlarınızın yanı sıra şube ve temsilciliklerimizden cüzdanınıza para yükleyebileceğiniz, cüzdan bakiyenizi kullanarak ödemelerinizi yapabileceğiniz hizmetler sunuyoruz. Müşterilerimizin, başvuru aşamasında kimlik tespiti ve adres teyidi yapılmak suretiyle WIST uygulamasına dahil olmasını sağlıyoruz ve finansal işlem özgürlükleri başlıyor.

WIST’in hedef kitlesi kimler?

Öncelikle müşterilerimizin daha hızlı ve fiziki noktaya gelmeden hizmete ulaştığı için çok memnun olduklarını söylemeliyim. Para transferi bazındaki müşteri grubumuz, hizmet verdiğimiz geniş ağ nedeniyle oldukça farklı ihtiyaçları olan kesimlerden oluşuyor.

Örneğin, yurt dışından gelip de Türkiye’de dönemsel ikamet eden kişiler, burada çalışan ve memleketindeki yakınlarına para gönderen yabancı uyruklu kişiler, Türkiye’de gayrimenkulü olan gurbetçiler, öğrenciler, gurbetçi vatandaşlarımızın aileleri, yurt dışına hizmet veren kişiler WIST’i daha yoğun bir şekilde kullanıyor.

Elbette WIST’in kullanıcıları bu müşterilerle sınırlı değil. İlerleyen dönemde daha geniş kesimlerin farklı ödeme ihtiyaçları için kullanacağı bir ürün olacak.

POS VE ÖN ÖDEMELİ KARTLAR DA HAZIR

Sırada hangi yenilikler var, 2024 yılı ve orta vadeli hedeflerinizi anlatabilir misiniz?

Sektöre sunacağımız ürün ve hizmetlerle katma değer yaratmaya devam edeceğiz. Belirttiğim gibi, 2023’te teknoloji ve dijitalleşmeyle ilgili başlattığımız önemli adımları bu yıl hızlandırıp geliştiriyoruz. 2024 takvimimiz oldukça dolu. Öncelikle müşterilerimizin kullanımına sunduğumuz dijital cüzdan WIST’i yaygınlaştırma ve geliştirme çalışmaları sürecek.

POS ve ön ödemeli kart çözümlerine ilişkin projelerimiz uygulama aşamasına geldi. Bu alanlarda sektöre sunacağımız yeni iş modellerimizi yakın dönemde devreye alacağız. Anlık ödeme sistemlerinin dünya ve ülkemizdeki gelişim hızı ortada.

Uluslararası para transferi alanında yeni iş ortaklıklarımız var ve müşterilerimize sunduğumuz hizmeti bu alanda da alternatif iş birlikleri sağlayarak daha da güçlendiriyoruz. Çarpan etkisiyle devam eden teknolojik dönüşümün getirdiği ve tüm alanlarda yaşanan iş yapış şekillerindeki değişiklikler, öncelikle ödeme sistemleri dikeyini etkiliyor. Bu yüzden ödeme sistemleri Ar-Ge çalışmalarımız artarak devam edecek. Sur-Pay Teknoloji çözümlerini sahada çok daha fazla göreceğiz.

“İHTİYAÇLAR ARTIYOR, HİZMETLER ÇEŞİTLENİYOR, MALİYETLER DÜŞÜYOR”

Uluslararası para transferi, rekabetin oldukça yoğun olduğu bir alan. Zuhal Yurtsever, sektörün geldiği seviyeyi, potansiyelini ve gelecek öngörülerini de şöyle paylaşıyor:

“Ödemeler, finansal sistemin sağlıklı işlemesi ve sürdürülebilirliği kadar bireysel ihtiyaçları için de çok önemli. İşletmeler ve bireylerin globalleşen ihtiyaçları uluslararası para transferi ihtiyacını da tetikliyor. Bu alanın hem global hem de ülkemizde büyümesini sürdüreceğini öngörüyoruz.

Uluslararası para transferi alanında hizmet veren şirket sayısı arttı. Bu değişim birden fazla dinamiği içerisinde barındırıyor. Öncelikle son 10 yılda yaşanan ve önümüzdeki yıllarda da çarpan etkisiyle devam etmesi beklenen teknolojik yenilikler, ödemeler alanında da gelişimin ana lokomotiflerinden birini oluşturuyor. Bu değişim de finansal sistem ve ödemeler için ülke sınırlarını ortadan kaldırıyor.

Diğer etken de düzenleme ve altyapı sağlayıcılığında ülkelerin üstlendiği aktif roller. Son yıllarda hem yasal düzenlemeler hem de altyapı sağlayıcılığı konusunda ülkemizde de önemli gelişmeler yaşandı.

Tüm bu etkenlerin yanı sıra finansal hizmete daha hızlı, güvenilir ve uygun maliyetlerle ulaşmayı bekleyen bir talep söz konusu. Daha önce belirli bir trendle artan bu talebin, salgın etkisiyle farklı yapıya büründüğünü hatta normalleştiğini ekosistem olarak tecrübe ettik.

Daha önce nitelikli iş olarak pek çok kuruluş tarafından bile ulaşılması zor olan uluslararası ticaretin, bugün dijital ortamda bireysel olarak da çok daha kolay yapılabildiğini görüyoruz. Aynı şekilde gerek hizmet gerekse eğitim alanında ülke sınırları aşılıyor. Göç hareketleri azalmak bir yana artıyor. Hem proje bazlı insan kaynağı temini hem de uzaktan çalışmanın sağladığı avantajlarla uluslararası para transferi ihtiyacının artarak devam edeceğini söyleyebiliriz.”