İşte Global Menkul Değerler’de satış sürecini yürüten isim…

İşte Global Menkul Değerler’de satış sürecini yürüten isim…

Global Menkul Değerler’in satılacağına dair haberimiz, dün borsa çevrelerinin en çok konuşulan haberi oldu. Evet haberi okuyanlar okudu, okumayanlar için haberin özünü anlatalım. Mehmet Kutman’ın sahibi olduğu ve Türkiye’nin en büyük aracı kurumlarından biri olan Global Menkul Değerler’in satışı için görüşmeler yapıldığı, şirketin yaklaşık 500 milyon TL fiyat üzerinden satılacağına ilişkindi. Hem de şirketin devri için borsa manipülatörleriyle görüşmeler yapıldığına dair borsa çevrelerinde ciddi iddilar olduğu ve başta SPK olmak üzere piyasalarda bu görüşmelerin ‘kuzunun kurda emaneti’ olarak algılandığı, SPK’nın bu satışa onay vermeyeceği yönündeydi.

Ekonomimanset.com’un haberinden sonra Global Menkul Değerler iki farklı açıklama yaptı. Açıklamanın ilkini basın bülteni olarak gazetecilere, diğeriyse yatırımcılara yönelik Kamuoyunu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptı. 

Basına yapılan açıklama sert, KAP’a yapılan açıklamanın ise daha makul olması dikkatlerden kaçmadı. 

Global Menkul Değerler’den kamuoyuna duyuru olarak yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

Bazı internet sitelerinde Global Menkul Değerler’in satışına ilişkin anlaşma sağlandığına dair asılsız haberler üzerine şirketimiz tarafından açıklama yapılması zorunluluğu doğmuştur. Dünyada kendi sektöründe lider tek Türk şirketini yaratan bir Grubun ilk adımı olarak 1990 yılında kurulan Global Menkul Değerler’in satışı söz konusu değildir ve olmayacaktır. Çıkan haberlerin aksine Global Menkul Değerler’in satışına yönelik bir düşünce yoktur.Türkiye’de bir çok ilke imza atan, sermaye piyasalarının gelişimine katkıda bulunan bir şirket olan Global Menkul Değerler, Türkiye sermaye piyasalarının gelişmesi için öncülük etmeye devam edecektir. Amacımız tasarruf sahiplerinin yatırımlarını doğru yönlendirmelerine yardım etmek ve ülke ekonomisi için katma değer yaratmaktır. Bu amaçla borsaya açılan şirketlerin birçoğunun halka arzında yer alarak, ülke ekonomisine önemli büyüklükte kaynak yaratmış olmanın gururunu yaşamaktayız. Ayrıca haberlerde geçen ‘satış için manipülatörler ile görüşüldüğüne’ dair ifadeler de şirketimiz ve grubumuz için kabul edilemez bir iftiradır. Global Yatırım Holding’in temel taşı olan Global Menkul Değerler gurubun en önemli şirketlerinden biri olarak kalmaya devam edecektir. Şirketimizle ilgili yapılan gerçekle bağdaşmayan haberlerle ilgili gerekli kanuni bütün haklarımızı kullanacağımızı kamuoyuna duyururuz.

Global Menkul Değerler tarafından KAP’a yapılan açıklamada ise ;

Bazı internet sitelerinde Global Menkul Değerler’in anlaşma sağlandığına dair haberler yer almaktadır. Haberler asılsız olup gerçeği yansıtmamaktadır’ denildi. 

Peki ekonomimanset.com olarak soruyoruz. Global Menkul Değer adına satış görüşmelerini kim yürüttü, bu süreçte kimlerle görüştü? Ayrıca biz satış için anlaşma sağlandığına dair bir yazı da kaleme almadık. Satış için görüşmeler yapıldığını ama SPK’nın görüşme yapılan isimlere şirketin devrine izin vermeyeceğine dair piyasalarda konuşulan kulis bilgilerini aktardık. Evet görüşmeleri yapan isim  Mehmet Ali Deniz. Global Yatırım Holding Grup Strateji Direktörü olarak görev yapıyor. Mehmet Ali Deniz’in patrondan habersiz görüşmeler yapması mümkün mü? Elbette değil. O zaman soruyoruz satış için son günlerde kimlerle görüştünüz? Görüşmeler sürüyor mu yoksa bir süre askıya mı aldınız? 

Peki borsa çevrelerinde piyasanın altın elemanı olarak bilinen Mehmet Ali Deniz kim? 
Bilkent Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden 1993 yılında mezun olan Mehmet Ali Deniz aynı üniversitede İşletme Yüksek Lisansı’nı tamamladı. 1995 yılında İnterbank’ta yatırım bankacılığı bölümünde analist olarak meslek yaşamına başlayan Deniz, 1997-2006 yılları arasında Global Menkul Değerler A.Ş.’de Türkiye, Balkanlar ve Kuzey Afrika Bölgeleri’nde önemli halka arz ve şirket alım-satım-birleşme işlemlerinde görev aldı ve 2004-2006 yılları arasında Yatırım Bankacılığı Bölüm Başkanı olarak görev yaptı. 2006 – 2009 yılları arasında Global Yatırım Holding’in (“GYH”) İş Geliştirme Departmanı Başkanlığını yürüten Deniz, enerji, liman işletmeciliği ve gayrimenkul sektörlerinde GYH’nin gerçekleştirdiği şirket satın alma, ortaklık, şirket satışı ve proje finansmanı işlemlerini ekibiyle birlikte yönetti. Mehmet Ali Deniz, 2009 yılında kurmuş olduğu RA Invest adlı şirketi aracılığıyla metalik madenler sektöründe projeler geliştirmekte ve yatırımlar yapmaktaydı.