Kapıkule’de yılbaşı alışverişi yoğunluğu

Kapıkule’de yılbaşı alışverişi yoğunluğu

Edirne, yılbaşı öncesinde alışverişe gelen Bulgar turistlerin akınına uğradı. Kapıkule Sınır Kapısı’nda giriş ve çıkışlarda uzun araç kuyrukları oluşturan turistler, zaman zaman kuyrukta bekledi.

2022’de Türk Lirası’nın Bulgar Levası karşısında sert değer kaybetmesiyle Edirne de bu yılbaşında Bulgar turistlerin alışveriş ve eğlence için ilk duraklarından biri oldu. Komşu ülke Bulgaristan’dan gelen turistler, yaklaşan yılbaşı alışverişleri için Edirne’ye akın etti.

Kapıkule Sınır Kapısı’nda giriş ve çıkışların yoğunluk oluşturan Bulgarlar, zaman zaman kuyruklarda bekledi. Edirne’ye yılbaşı alışverişi için geldiğini söyleyen soydaşlardan Demir Demir, “Bulgarlar yoğun olarak baklava tüketiyor. Edirne’de alışveriş yapıyoruz. Peynir, tekstil, deterjan alacağız. Yılbaşı için baklava çok alıyoruz” dedi.

‘YOĞUN MİSAFİR TRAFİĞİMİZ VAR’

Kentte alışveriş yapan Bulgarlar, yeni yıla Edirne’de girmek içinde eğlence mekanları ve otellerden rezervasyon yaptırdı.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da yılbaşı gecesi yerli ve yabancı misafirlerin yoğunlukta olacağını söyleyen Türkiye Otelciler Birliği Edirne Temsilcisi Gökhan Balta, “Balkanlardan gelecek olan yoğun bir misafir trafiğimiz var. Şu andaki rezervasyon yoğunluğumuz, Edirne’deki bütün otellerin toplamı yüzde 70’ler civarında. Son geceye kadar bunun yüzde 80-85’lere kadar ulaşacağına inanıyoruz” diye konuştu.

‘2 BİNİN ÜZERİNDE YATILI TURİST BEKLENİYOR’

Yılbaşı gecesi 2 binin üzerinde misafir beklediklerini de ifade eden Balta şunları söyledi:

“Tahmini olarak Edirne’nin de yatak kapasitesini göz önüne alırsak yaklaşık 2 bin kişinin üzerinde bir misafir ağırlayacağımızı düşünüyoruz. İçerisinde yerliler de olacaktır. Yerlilerin payı burada yüzde 20-30 civarında olur.

Yüzde 70’i de yabancı misafirlerimiz olur. Dolayısıyla yılbaşı gecesi için özel olarak 1500 civarında konaklayacaklar var. Konaklamanın dışında günübirlik gelenler de oluyor. Geceyi burada geçirip 1 saatlik yolculukla kendi evlerine gidiyorlar. Bununla birlikte geçen seneye göre rezervasyon sayılarında önemli bir değişiklik yok.

Belli bir sistem ve kalabalık oturmuş vaziyette. Beklentileri de belli. Burada sadece eğlence sektöründe artışlar da, konaklama sektöründe yatak sayısında artışlar olduğu için belki bu noktada doluluk oranlarında çok hafif de olsa bir dağılmadan kaynaklı bir düşüş olabilir ama genel itibariyle herhangi bir düşüş beklemiyoruz” ifadelerini kullandı.

İRTİBATTA KALALIM!

En son haberlerimizle sizi güncel tutmak isteriz

İstenmeyen posta göndermiyoruz!

Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

close

İRTİBATTA KALALIM!

En son haberlerimizle sizi güncel tutmak isteriz

İstenmeyen posta göndermiyoruz!

Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.