Kenya çiftçilerini kuraklığa karşı sigortalayacak

Kenya çiftçilerini kuraklığa karşı sigortalayacak

AKILLI YAŞAM DERGİSİ/ÖZEL HABER

Kenya hükümeti hayvan yetiştiricilerini sık sık yaşanan kuraklıklara karşı korumak için 140 milyon dolarlık bir sigorta planı hazırladı. 

Kenya Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkilileri şiddetli kuraklığın çiftlik hayvanlarının yüzde 15’inden fazlasının ölümüne neden olduğu bilgisini verdi. Bakanlık yetkilileri, hayvanların ölümünün milyonlarca dolarlık kaybın yanı sıra beslenme ve ekonomik büyüme gibi ciddi sorunlara da neden olduğuna işaret etti. Yetkililer plandan 150 binden fazla hayvan yetiştiricisinin faydalanmasını bekliyor. 

Bu proje çobanlara sadece hizmeti sunmuyor. Aynı zamanda çobanların ekonomik refahını da artırmak için dijital ödemeler ve tasarruf ürünleri de içeriyor. 

Bölgesel bir reasürans şirketi olan Zep-Re Insurance, hükümet adına programı uygulayacak ve genellikle kuraklıktan en çok etkilenen birkaç kurak ve yarı kurak ilçedeki çobanları hedefleyecek.

Yetkililer, sigorta programına Dünya Bankası’nın 75 milyon dolar katkı sağlayacağını, geri kalanı bölümün ise çobanların et ürünlerini geliştirmelerine ve yeni pazarlar aramalarına yardımcı olmayı amaçlayan ikinci bir bileşenden aktarılacağını söyledi.

Plan, önümüzdeki 10 yıl boyunca her 2 ila 4 yılda bir meydana gelen yıkıcı kuraklıklara eğilimli bir bölge olan Cibuti, Etiyopya, Somali ve Kenya’daki 1.6 milyon çobanı hedefleyen Dünya Bankası destekli bir projenin parçası.