Krediler durdu, mevduat faizi yükseldi

Krediler durdu, mevduat faizi yükseldi

Cumhurbaşkanlığı seçimleri ikinci tura kalırken piyasa açılışında banka hisseleri öncülüğünde borsada düşüşü ile CDS ve mevduat faizlerindeki yükseliş öne çıktı.

Bankacılar seçimler ardından faiz ve döviz başta olmak üzere kamunun kontrolünün yüksek olduğu politikalarda bir değişiklik olup olmayacağını izliyorlar.

Merkez Bankası’nın son dönemde altın satışlarının da etkisiyle azalan rezervleri nedeniyle TL’de yeni değer kayıpları riski bulunuyor. Ancak işlemciler vadeli işlemlerde döviz talebinin seçim öncesi seviyelerde olmadığına dikkat çekiyor.

TCMB’nin düzenlemelerinin yanı sıra riskleri artırmamak isteyen bankalar TL mevduat çekmek için adeta yarışırken kredi verme iştahı ise oldukça zayıf.

Bankacılar seçim sonuçlarına ilk tepkinin kamu kontrollü olmayan CDS piyasasında izlendiğini belirtirken 5 yıllık CDS seçim öncesine göre 105 baz puan yükselerek Türkiye’nin risk priminin arttığını gösterdi.

Seçim öncesi son haftada Muharrem İnce’nin adaylıktan çekilmesinin ilk turda muhalefet adayı lehine sonuçlanabileceği ihtimalinin arttığı beklentisiyle borsada sert yükseliş ve CDS’te düşüş görülmüştü.

Bugün ise tam tersi hareketler görüldü. Bankacılık endeksi yüzde 9 üzerinde gerilerken BIST 100 endeksi ise saat 15.10’da yüzde 2,9 eksideydi.

MEVDUAT FAİZİ YÜZDE 40’I AŞTI

Bir bankacı, “Seçimlerin ikinci tura kalma ihtimalinin ardından bazı bankalar hükümet ve ekonomi gidişatı belli olana kadar risk büyütmeme kararı aldı. Nakdi krediler şu anda durdu. Likiditeyi artırmak isteyen bankalar mevduat toplamaya odaklanıyor. Mevduat faizleri de yükselişini sürdürüyor, yüzde 40’ları aştı mevduat faizi” dedi.

Üst düzey bir diğer bankacı da nakdi kredinin şu anda verilmesinin zaten çok zor olduğunu belirterek, mevduattaki yüzde 40 seviyelerinin ise sektör için “sürpriz olmadığını” söyledi.

Risk araştırma şirketi Teneo’nun dün gece gönderdiği notta, “Cumhur İttifakı parlamentoda çoğunluğu kazanmış gibi görünüyor. Bu sonuç ikinci turda Erdoğan için önemli bir avantaj olur. Bugünkü gelişmelere bakınca piyasalar için olumlu bir sonuçtan bahsetmek oldukça zor” denildi.

Dolar/TL bu sabah güne 19,65 civarından başladı. Seçim gecesinde 19,70’e kadar yükseliş olsa da bu seviyeler seçim öncesine göre anlamlı bir değişime işaret etmedi. Bu verilere göre TL dolar karşısında seçim öncesine göre yüzde 0,4 değer kaybederken, depremden bugüne yüzde 4, yılbaşından bugüne ise yüzde 4,5 kayıp yaşadı.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, “Seçim sonrası beklentiler arasında kurun hızla 25’e doğru yükselebileceği yönünde beklenti ve fiyatlama vardı. Ancak bu beklenti gerçekleşmedi. Bu nedenle seçim öncesi kadar yüksek bir döviz talebinden bahsetmek mümkün değil. Vadeli işlemler bunu gösteriyor.” dedi.

Başta ekonomi olmak üzere yeni kurulacak iktidarın mevcut politikalarda nasıl bir değişikliğe gideceği piyasalar açısından hâlâ en kritik soru. Mevcut politikalarla dolar/TL’nin kamu tarafından seçim öncesinde olması gerektiğinden daha aşağıda fiyatlandığı ve TL’nin değer kaybetmesi gerektiğine ilişkin artan görüşler dövize ilgiyi artırıyor.

Son iki yılda rekor enflasyon seviyelerinin görüldüğü ve TL’nin yaklaşık yüzde 60 değer kaybettiği Türkiye’nin uygulanan ekonomi politikalardan arta kalan hasardan toparlanmasının zaman alması beklenirken, 2023’ün kayıp bir yıl olma olasılığı yüksek görünüyor. Sözcü