Kripto para piyasaları ne zaman rahat nefes alacak?

Kripto para piyasaları ne zaman rahat nefes alacak?

Üçüncü çeyrekte ürettiğinden daha fazla Bitcoin satışı yapan madenciler, kripto para piyasalarında açıklanan iflaslar, para çekme işlemleri duraklatmaları… Bitay Araştırma Departmanı analisti Alper Samet Yorak, son 24 saatin gelişmelerini kaleme aldı.

Haberler

El Salvador Başkanı Nayib Bukele, yarından itibaren her gün 1 Bitcoin alacağını duyurdu. Ardından Tron Kurucusu Justin Sun da destek çıkarak rezerv olarak her gün 1 Bitcoin alacağını açıkladı. Binance’in FTX’in ani çöküşündeki rolü, ABD Kongresi tarafından incelemeye alındı.

ABD Temsilciler Meclisi milletvekilleri FTX’in kurucusu SBF ve diğer yöneticileri iflas hakkında ifade vermek için Washington’a çağırdı. Gemini borsasının Earn programı ortağı Genesis Trading’in likidite krizi nedeniyle para çekme işlemlerini duraklattı. Bitcoin madenciliği firması Bitfarms’ın üçüncü çeyrek raporuna göre madenciler ürettiğinden daha fazla BTC satışı gerçekleştirmiş.

Piyasa Notları

ABD hisse senedi piyasalarında, beklentiden düşük gelen TÜFE ve ÜFE verilerinin ardından güçlü açıklanan Ekim ayı perakende satış verileri, pozitif ortamı bozarak satışlara neden oldu. Çünkü iyi gelen perakende verisi, enflasyonist etkilerin kısa sürede ortadan kaybolmayacağına yönelik sinyal niteliği taşıdığı değerlendirildi. Ek olarak Fed üyelerinin konuşmaları sonrası yine endekslerde satışlar görüldü.

Avrupa tarafında ise Euro Bölgesi hisse senedi endeksleri, Polonya’ya yönelik gelişmeler ve İngiltere’de %11,1 ile son 41 yılın en yüksek enflasyonunun politika faizleri üzerinde yarattığı yukarı yönlü baskının etkisiyle günü %0,3 ilâ %1,1 düşüşlerle kapattı.

Kripto para piyasasında ise hacimsiz günler devam ediyor. Bitcoin tarafında fiyatlama 17.000$’ın altında seyretmeye devam ediyor. Şu anda 16.500$ seviyelerinde. Ethereum ise 1200$’ı kaybetmeme gayreti içerisinde hareketini sürdürüyor.