Kripto piyasasında yeni endişe

Kripto piyasasında yeni endişe

Kripto varlık alım satım platformu FTX’te yaşanan olayların kripto piyasasını sarsmasının ardından, Singapur’da yer alan Crypto.com platformunda gerçekleşen büyük çekim işlemleri piyasa katılımcıları arasında endişeye neden oldu.

Crypto.com’dan yapılan açıklamaya göre, platformun CEO’su Kris Marszalek, platformda spekülasyona ve varlıkların çekilmesine neden olan bazı işlemler hakkındaki sorulara cevap vermek için YouTube’da bir canlı yayın gerçekleştirecek.

Platformun soğuk cüzdan adresini paylaşmasının ardından bir kullanıcının işlem kayıtlarını incelemesi sonucunda, geçtiğimiz ay Crypto.com’dan başka bir platforma yüksek miktarda Ether transferi yapıldığı ortaya çıktı.

Marszalek’in açıklaması endişeleri yatıştırmadı

Marszalek, 400 milyon dolar değerinde olan Ether’in yanlışlıkla transfer edilmesinin ardından iade alındığını açıkladı. Buna rağmen, FTX’in iflası ile hâlihazırda gergin olan piyasadaki endişeler yatışmadı.

Wall Street Journal’ın haberine göre, Marszalek’in açıklamasının ardından, platformdan çekim işlemleri artarak devam etti. Twitter kullanıcıları diğer transferlere dikkat çekerek, Crypto.com ile daha küçük platformların, birbirlerinin rezervlerini desteklediğini ortaya sürdü.

Geçtiğimiz hafta Bitcoin yaklaşık yüzde 22, FTX’in jetonu FTT de yaklaşık yüzde 93 değer kaybederken, Crypto.com’un jetonu CRO ise yaklaşık yüzde 43 değer kaybetti.

Bitstamp CEO’sundan güven vurgusu

Singapur’da yer alan kripto varlık platformu BitStamp’in CEO’su Leonard Hoh, “Bu sektörde şeffaflığın az bulunması nedeniyle, güven hissi çok değerli durumda. Şu anda hangi platforma güveneceğinize nasıl karar vereceksiniz? Şirketler yükümlülüklerini ve uyumluluk denetimlerini karşılama kabiliyetlerine göre sınanıyorlar. Piyasa tarafların iyi niyetle davrandığını varsaymak yerine kanıt istiyor” dedi.

İlk 10 kripto varlık platformu arasında olan Crypto.com, 2021 yılında 700 milyon dolarlık bir anlaşma ile Los Angeles’daki Staples Center’ın adını Crypto.com Arena olarak değiştirerek ve aktör Matt Damon ile birlikte reklam yaparak adını duyurmuştu.

FTX’in yarattığı endişe diğer platformları etkiliyor

Geçtiğimiz hafta, kullanıcıların en çok güven duyduğu platformlardan biri olan FTX’in likidite sorunu yaşadığının ortaya çıkması ile başlayan süreç, SEC ve CFTC’nin yanında birçok kurumun platforma soruşturma başlatması, Bankman-Fried’in bir günde 14,6 milyar dolar kaybetmesi ve platformun ana merkezinin bulunduğu Bahamalar’daki varlıklarının dondurulması ile devam etmişti.

8 milyar dolar sermaye açığı bulunan platformun iflas işlemlerini başlatması ve CEO Bankman-Fried’in istifası ile sonuçlanan olaylar zinciri, birçok kullanıcının şeffaf olmayan merkezi platformlara olan güvenini yitirmesi ve varlıklarını çekmesine neden oluyor.