Kuantum Kıyameti geliyor: Uzmanlar tarih verdi

Kuantum Kıyameti geliyor: Uzmanlar tarih verdi

“Kuantum Kıyameti” endişesi , bu yılın başlarında, Çinli araştırmacılar tarafından hazırlanan bir akademik makalenin, bir kuantum bilgisayarın (diğerlerinin yanında Google ve IBM tarafından geliştirilmekte olan yeni bir teknoloji) insanları ve kurumları çevrimiçi olarak güvende tutan şifreleme yöntemlerini kırabileceğini öne sürmesiyle ortaya çıktı.

Siber güvenlik şirketi Sectigo’dan uzman Tim Callan, halihazırda var olan kuantum bilgisayarların bile bir gün “bugün kullandığımız şifreleme yöntemlerini çözebileceği” konusunda uyardı. Callan’ın uyarısı, Chicago Üniversitesi’ndeki araştırmacıların hacklenemez bir kuantum internet üzerinde çalıştıklarını açıklamasından kısa bir süre sonra geldi.

Bununla birlikte, şu anda bilgisayarlar, bilgileri korumak için açık anahtarlı şifreleme adı verilen bir sistem kullanıyor. Bu durumda, cep telefonu gibi cihazların iki anahtarı bulunuyor: bir genel anahtar ve bir özel anahtar.


GELENEKSEL BİLGİSAYARLAR İÇİN İMKANSIZ

Araştırmacılara göre cep telefonunuz ile iletişim kurmaya çalışan başka bir cihaz bir mesajı şifrelemek için telefonunuzun genel anahtarını kullanıyor ve mesajı uzun bir sayıya dönüştürüyor. Ardından bu sayı, orijinal mesajı ortaya çıkarmak için telefonunuzun özel anahtarı ile açılıyor. Callan, bu durumun geleneksel bilgisayarlar için neredeyse imkansız olduğunu ve kodun kırılmasının yaklaşık 300 trilyon yıl süreceğini söyledi.

Ancak uzmanlar, tasarımları sayesinde kuantum cihazlarının, her türlü şifreyi kısa bir süre içinde çözebileceğini belirtti.

KUANTUM BİLGİSAYARLARI VE GELENEKSEL BİLGİSAYARLAR ARASINDAKİ FARK NE?

Geleneksel bilgisayarlar, “0”ı veya “1”i temsil eden elektronik veya optik darbeler kullanırken, kuantum makineleri, “0, “1”, veya hem “1” hem de “0” olarak ayarlanabilen bir ışık parçacığı olan bir fotonları kullanıyor.

Yani bir kuantum bilgisayarı tüm olası çözümleri tek bir yerde kodlayabiliyor. Ardından, bu çözümler daha sonra doğru kombinasyonu ortaya çıkarmak için birbirini iptal ediyor.

“BANKA HESAPLARI, DEVLET SIRLARI VE DAHA NİCESİ AÇIĞA ÇIKABİLİR”

Callan, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Kuantum bilgisayarların evrimi, veri güvenliği için önemli bir tehdit oluşturuyor. Muazzam işlem güçleri, şifrelemeyi büyük bir hızla kırarak önemli verileri, banka hesabı ayrıntılarından tıbbi kayıtlara ve devlet sırlarına kadar her şeyi açığa çıkarabilir. Bu senaryo o kadar endişe verici ki uzmanlar buna ‘Kuantum Kıyameti” adını veriyor” diye konuştu.

İRTİBATTA KALALIM!

En son haberlerimizle sizi güncel tutmak isteriz

İstenmeyen posta göndermiyoruz!

Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

close

İRTİBATTA KALALIM!

En son haberlerimizle sizi güncel tutmak isteriz

İstenmeyen posta göndermiyoruz!

Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.