Küresel piyasalar Fed yetkililerinin mesajlarıyla dalgalandı

Küresel piyasalar Fed yetkililerinin mesajlarıyla dalgalandı

Perşembe gününü S&P 500 yüzde 0,8, Nasdaq 100 yüzde 0,9 kayıpla tamamladı. İki endeksin vadelileri sırasıyla ılımlı toparlanmaya işaret ediyor. Asya Pasifik’te neredeyse tüm önemli endeksler artıda. Çin anakara Borsaları gelecek haftanın tamamında tatil sebebiyle işlem görmeyecek, Hong Kong ise gelecek hafta perşembe gününe kadar kapalı olacak.

Hafta boyunca devam eden tahvil rallisine haftanın son işlem gününde ara veriliyor. ABD 10 yıllık tahvil getirisi iki baz puan yükselerek yüzde 3,40’a ulaştı.

Dolar hafta boyunca sergilediği yatay seyri bugün de sürdürüyor. Bloomberg Dolar Endeksi 1.226 puanda. Japon enflasyon verisi sonrası yen yüzde 0,4 ile dolara karşı gelişmiş ülke para birimi kayıplarına öncülük ediyor. Spot altın da yüzde 0,2 kayıpla 1.928 dolar seviyesinde.

Fed yetkililerinden piyasayı geren mesajlar

Fed Açık Piyasa Komitesi’nin en önemli üyelerinden Başkan Yardımcısı Lael Brainard ve New York Fed Başkanı John Williams sıkı para politikası mesajı verdi.

Brainard enflasyonun son dönemdeki ılımlılaşma trendine rağmen yüksek kaldığını belirterek “Enflasyonun yüzde 2’ye sürdürülebilir şekilde indirilmesi için para politikasının bir süre yeterli seviyede kısıtlayıcı olması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Brainard son dönemde Fed tartışmalarının sıcak noktaları olan bir sonraki faiz artışının kaç puan olacağı ve zirve faize nerede ulaşılacağı konularına girmedi. Fed üyelerinin medyan beklentisi faizin yüzde 5,1’de tepe yapması yönünde. Buna karşın piyasalardaki beklenti ise faizin yüzde 4,9’da zirve yapması ve ardından faiz indirimlerinin gelmesi. Enflasyonun yüksek seviyelerde olduğuna dikkat çeken bir başka Fed üyesi John Williams da agresif sıkılaşma sürecini henüz tamamlamadıklarını vurguladı.

İRTİBATTA KALALIM!

En son haberlerimizle sizi güncel tutmak isteriz

İstenmeyen posta göndermiyoruz!

Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

close

İRTİBATTA KALALIM!

En son haberlerimizle sizi güncel tutmak isteriz

İstenmeyen posta göndermiyoruz!

Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.