Küresel piyasalarda ABD gündemi

Küresel piyasalarda ABD gündemi

Amerikan seçimleri gölgesinde ABD hisse vadelileri bu sabah kayıp ve kazanç bölgesinde salınırken Asya’da Hong Kong ve Çin öncülüğünde kayıplar yaşanıyor.

Salı gününü yüzde 0,6 artıda kapatan S&P 500’de vadeliler ilk işlemlerde negatif bölgedeydi.

Hong Kong Hang Seng yüzde 1’i aşan düşüşle Asya Pasifik’te kayıplara öncülük ederken Çin CSI 300 ve Japon Nikkei de ekside.

Dolar bugüne zayıflayarak başladı. Bloomberg Dolar Endeksi hafif kayıpla 1.312 puan seviyesinde. ABD 10 yıllık tahvil getirisi yüzde 4,13’te dengelendi.

ABD ham petrol haftanın ilk iki gününü yüzde 4 düşüşle geçerken bu sabah hafif kayıpla 89 dolar seviyesinde tutunuyor. Spot altında da kayıp sürüyor. Altının onsu 1.708 doların altını test etti.

Kripto çöküşü

Dünyanın en büyük hacimli kripto platformlarından Binance’in, rakibi FTX.com’u “likidite problemleri yaşadığı” iddiasıyla satın alacağı haberleri kripto para varlıklarında geniş çaplı bir satış dalgasına yol açtı.

Çarşamba günü en büyük kripto para birimi Bitcoin yüzde 10’a yakın düşüş yaşarken sabah saatlerinde yüzde 4 ek düşüşle 18 bin 120 dolardan alıcı buldu.

Böylece Bitcoin Kasım 2020’de görülen dip seviyelere yaklaşmış oldu. Ether, Polkadot, Avalanche, Solana ve Dogecoin de sert satış dalgasından nasibini aldı. FTX.com’un desteklediği Solana yüzde 10’a yakın düşüşle bu sabah en yüksek kaybı yaşayan önemli kripto para birimi oldu.

Binance CEO’su Changpeng “CZ” Zhao, salı günü “likidite problemi yaşadığını gördükleri” rakibi FTX.com’u satın almak üzere harekete geçtiğini duyurdu. Zhao tweetinde FTX’i satın almak için bağlayıcı olmayan niyet mektubu imzaladıklarını duyurdu. Traderlara göre anlaşmanın bağlayıcı olmayan bir mektuba dayanması belirsizliği artırıyor ve bu da satış dalgasının büyümesine yol açıyor. Zhao’nun tweetinin ardından FTX Borsasının tokeni FTT yüzde 70’ten fazla değer kaybederek 5 dolar civarında işlem gördü.