Küresel piyasalarda dolardaki güçlenme öne çıkıyor

Küresel piyasalarda dolardaki güçlenme öne çıkıyor

Fed Başkanı Jerome Powell’ın zirve faize beklenenden yüksek bir noktada ulaşılabileceğini söylemesinin ardından Wall Street kurumları tahminlerini yüzde 5 üzerine taşıdı. Yeni haftanın ilk işlemlerinde dolardaki güçlenme dikkat çekti.

Çin’den gelen yavaşlama sinyalleri daha çok Döviz piyasasında etkisini gösterirken Asya Pasifik hisse senetlerinde ise geniş çaplı bir ralli yaşanıyor.

Dolar gelişmiş ülke para birimleri karşısında güçleniyor, Bloomberg Dolar Endeksi yüzde 0,2 yükselişle 1.235 puan seviyesinde. Çin talebine daha hassas olan Avustralya ve Yeni Zelanda’nın para birimleri yüzde 0,6 ile dolara karşı en yüksek kaybı yaşıyor. Gelişen ülke para birimleri ise dolara karşı nispeten güçlü. Güney Kore wonu yüzde 1’e yakın primle dolara karşı yükselişte ilk sıralarda yer alıyor.

Hisse senetleri Asya’da Hong Kong öncülüğünde yükseliyor. Geçtiğimiz hafta da Çin Kovid spekülasyonları gölgesinde çok sert dalgalanan Hang Seng endeksi yüzde 3’ü aşan prim kaydetti. Japon Nikkei ve Çin CSI 300 de yükseliş gösterdi.

Apple’ın küresel durgunluğa işaret eden tahminleri sonucu ABD hisse vadelileri kayıp yaşıyor. Nasdaq vadelileri yüzde 0,3 ekside.

Resesyon endişeleri petrol piyasasına da yansıyor. ABD ham petrolünün aktif kontratının varil fiyatı yüzde 1’i aşan düşüş gösterdi.

Wall Street’te Fed faizinde zirve beklentileri değişiyor

Fed Başkanı Jerome Powell’ın zirve faizin beklenenden yukarıda oluşabileceğini açıklamasının ardından Wall Street’te zirve faiz tahminleri yukarı yönlü güncellenmeye başladı.

Fed üyelerinin eylül tahminlerine göre 2023’te zirve faiz yüzde 4,5-4,75 aralığında öngörülüyordu. Ancak birçok kurum Powell’ın açıklaması sonrası faizin yüzde 5 üzerinde zirve yapacağını tahmin etti. Nomura yüzde 5,5-5,75 ile en yüksek tahminlerden birini yaptı.

Zirve faizi yüzde 5-5,25 arasında tahmin eden Barclays Kıdemli Ekonomisti Jonathan Millar, tahminlerinin yüksek derecede belirsizlik taşıdığını belirtti ve bilimsel temellere dayanmaktan ziyade “rüzgarın kuvvetini parmakla tespit etmeye” benzediğini söyledi.

Powell’ın zirve faiz söylemi tahvil getirilerindeki yükselişin nihayete ermesini de geciktirecek gibi gözüküyor. Geçtiğimiz hafta, politika değişimlerine daha hassas olan ABD iki yıllık tahvil faizleri 2007 seviyelerine yükselmişti. Swap piyasalarında da yüzde 5 üzeri zirve faizi fiyatlanıyor.

MUFG ABD Stratejisti George Goncalves’e göre Fed’in mevcut patikadan sapması için ciddi derecede kötü bir verinin açıklanması gerekiyor.