Küresel piyasalarda gündem bankalardaki kasırga

Küresel piyasalarda gündem bankalardaki kasırga

ABD bölgesel bankalarında yaşanan çalkantının vadeli piyasada hafiflemesiyle hisse senetleri yükseliyor.

S&P 500 ve Nasdaq 100 vadelileri artıda. Asya Pasifik’te de zayıf dolarla birlikte olumlu bir tablo izleniyor.

Bloomberg Dolar Endeksi düşüşünü dördüncü güne taşıyor. Endeks yüzde 0,6’lık haftalık kayba ilerliyor. Swap piyasası temmuz ayında Fed faiz indirimine işaret ederken ABD iki yıllık tahvil getirisi bu hafta 22 baz puan düşüşle mart başından bu yana en hızlı düşüşünü kaydetti.

Petrol fiyatları hafif bir artışla son beş günün ilk yükselişini kaydediyor. Spot altının haftalık yükselişi ise yaklaşık yüzde 3 civarında.

Bölgesel bankalarda yine sert satışlar

JPMorgan’ın First Republic Bank’ı satın almasının ardından çalkalanan ABD bankacılık hisseleri Perşembe gününü de yine sert satışlarla geçirdi.

ABD bölgesel bankalarından PacWest Bancorp’un stratejik seçenekleri değerlendirdiği haberinin ardından PacWest Bancorp, First Horizon Corp. ve Western Alliance Bancorp hisseleri serbest düşüşe geçti.

PacWest yüzde 51 ile rekor günlük düşüş yaşarken Western Alliance yüzde 62’lik düşüşün bir kısmını telafi ederek yüzde 38 ekside günü kapadı.

TD Cowen analisti Jaret Seiberg bankaların “Gamestop benzeri bir an” yaşadıklarını belirtirken “Bu durum kendini gerçekleştiren bir kehanet yaratıyor ve ortaya daha fazla soru işareti çıkıyor” yorumunu yaptı.

ABD’deki bölgesel bankaların hisse performansını takip eden KBW Bölgesel Bankacılık Endeksi perşembe günkü düşüşle birlikte 2023 yılı kaybını yüzde 31’e çıkardı. ABD bölgesel bankalarda açığa satış yapan hedge fonları ise kâr yazmaya devam ediyor. S3 Partners verisine göre bu yıl bölgesel bankaları açığa satan yatırımcılar toplamda 7 milyar dolar kar elde etti.