Küresel piyasalarda iyimserlik sürüyor

Küresel piyasalarda iyimserlik sürüyor

ABD’de yaşanan iyimser fiyatlamaların küresel piyasalardaki yankısı devam ediyor. İyimser fiyatlamaların seyri için küresel piyasalarda dikkatler Fed tutanaklarına çevrildi.

Wall Street Borsalarında salı günü yaşanan ralliyi Asya Pasifik piyasaları da takip ediyor. S&P 500 endeksi dün yüzde 1,36 yükselerek Eylül ayından beri ilk kez 4 bin puanın üzerinde kapanış sergiledi.

Rallide Fed üyelerinin faiz artış temposunun yavaşlayacağına dair söylemleri etkili oluyor.

Amerikan hisse vadelileri yatay açılışa işaret ediyor. MSCI Asya Pasifik endeksi Avustralya ve Güney Kore etkisiyle yükseliyor. Avustralya S&P/ASX 200, Güney Kore Kospi artıda.

Döviz piyasaları hafta ortasında nispeten sakin. Bloomberg Dolar Endeksi yatay seyirle 1.285 puanda.

Goldman’dan ABD tahvil getirisi tahmini

Goldman Sachs’a göre ABD gösterge tahvil getirisi en az 2024 sonuna kadar yüzde 4’ün üzerinde seyredecek.

Bankanın Tahvil Başstratejisti Praveen Korapaty ABD’de resesyon öngörmediklerini ve tahminlerinin enflasyonun Fed’in politika faizinin üzerinde seyredeceği varsayımına dayandırdıklarını bildirdi. Korapaty “Enflasyon önümüzdeki birkaç yıl Fed’in politika faizinin bir parça üstünde kalacak. Bizim getiri tahminimiz aynı zamanda enflasyonun yapısal bir şekilde daha yüksek seyredeceği görüşümüzü de yansıtıyor. Bu döngü farklı ve son 30 yılda gördüklerimize benzemiyor” yorumunu yaptı.

ABD 10 yıllık tahvil getirisi yüzde 3,75 seviyesinde bulunuyor.

Bu yıl, Fed’in sert faiz artışları yapacağı öngörüsüyle söz konusu getiri yüzde 4’ün tamamı eylül ayında olmak üzere üzerinde 23 işlem gününde çıkmıştı. Swap piyasasında Fed faizi zirvesine yüzde 5 civarında ulaşılması bekleniyor. Korapaty, 10 yıllıklarda beklediği getiri yükselişine rağmen, kupon ödemelerinin de yükselmesiyle birlikte tahvil yatırımcılarının hafif pozitif getiri yakalayabileceği görüşünde.