Küresel piyasalarda ralliyi Fed yetkilileri bozdu

Fed’in iki yetkilisi faiz oranlarının %5’in üzerine çıkarılacağını ve bir süre bu seviyede tutulacağını öngördü. Fed yetkililerinin şahin açıklamalarıyla borsalar düşüyor.

Küresel hisse senetlerinde Cuma günkü ABD verileri ile başlayan ralli, Fed yetkililerinden gelen şahin açıklamalarla son buldu.

ABD Merkez Bankası’nın bölgesel başkanlarından Raphael Bostic ve Mary Daly’nin faizlerin yüzde 5’in üzerine çıkarılmasını beklediklerini dile getirmesi, yüzde 5’in altını fiyatlayan piyasa ile ters düştü. Şimdi gözler Fed’in Şubat başında açıklayacağı faiz kararı öncesi bu hafta açıklanacak tüketici enflasyonu verilerine çevrildi.

ABD vadeli endeksleri düşerken Avrupa’da görünüm karışık. Asya endeksleri, Pazartesi kapalı olan Japonya dışında ekside.

ABD 10 yıllık tahvil getirisi dünkü 3 baz puanlık düşüşün ardından bu sabah yüzde 3,54’te yatay. Dolar, Norveç kronu ile Yeni Zelanda doları dışındaki G-10 para birimlerine karşı değer kaybediyor.

SAN FRANCİSCO FED/DALY: ENFLASYON ÜZERİNDE ZAFER İLAN ETMEK İÇİN ERKEN

Fed üyeleri: Faiz artışı sürecek

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) iki yetkilisi, Pazartesi günü yaptıkları değerlendirmelerde, faizlerin yüzde 5’in üzerine çıkarılması ve sonrasında bir süre aynı seviyede tutulması gerekebileceğini belirttiler.

Bir panelde konuşan Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, Fed’in enflasyonu düşürme konusunda kararlı olduğunu ve bunun da ekonomideki talep fazlasını ortadan kaldırmak için faiz oranlarını yüzde 5-yüzde 5,25 bandına çıkarmayı gerektireceğini söyledi. Aralık ayındaki 50 baz puanlık son artışın ardından Fed faiz bandı yüzde 4,25-yüzde 4,50 bandında bulunuyor. Önümüzdeki perşembe günü açıklanacak ABD aralık ayı tüketici enflasyonu verisine işaret eden Bostic, bu verinin de – ücret artışlarının da hız kestiği dikkate alındığında – fiyat baskılarında soğuma sinyali vermesi halinde, faiz artış hızının 25 baz puana düşürülmesinin tartışılabileceğini belirtti. ABD’de tüketici fiyatlarının aralıkta aylık yüzde 0,1 azaldığı, yıllık yüzde 6,5 yükseldiği tahmin ediliyor.

WSJ’ye konuşan San Francisco Fed Başkanı Mary Daly de faizleri yüzde 5’in üzerinde bir noktaya çıkaracaklarını öngördü ancak nihai seviye konusunda yorum yapmadı.

Bostic ve Daly bu yıl Fed kararlarında oy hakkına sahip değiller. Öte yandan UBS Küresel Başekonomisti Arend Kapteyn, Fed’in faiz indirimlerine Temmuz ayında başlayacağını öngördü.

İRTİBATTA KALALIM!

En son haberlerimizle sizi güncel tutmak isteriz

İstenmeyen posta göndermiyoruz!

Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

close

İRTİBATTA KALALIM!

En son haberlerimizle sizi güncel tutmak isteriz

İstenmeyen posta göndermiyoruz!

Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.