Küresel servet 197 trilyon doları aştı

Küresel servet 197 trilyon doları aştı

Allianz’ın araştırmasına göre küresel servet 2016 yılında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 197 trilyon dolara ulaştı. Önceki yıla kıyasla yüzde 7.1’lik bir artış gösteren servet seviyesini özellikle geçen sene sermaye piyasalarında yaşanan yükselişlerin tetiklediği belirtiliyor.

Bankalarda bulunan nakit, hisse senedi ve fonlardan oluşan servetin dikkate alındığı sıralamada ABD ilk sırada yer aldı. ABD’de kişi başına düşen servet 207 bin dolar olarak hesaplanırken ikinci sırada yer alan İsviçre’de bu rakam 205 bin dolar seviyesinde hesaplandı. Türkiye ise 53 ülkenin bulunduğu sıralamada kişi başına düşen 2620 dolarlık servet seviyesiyle 47’nci sırada yer aldı.

Araştırma, servet seviyesinin, özellikle yatırımlarım nakit yerine hisse senedi ve fonlarda tutan ülkelerde rekor seviyede yükseldiğini gösterdi.

Küresel borçlar 46 trilyon dolar

Küresel servet seviyesine paralel küresel borçlar da yükselmeye devam etti. Buna göre dünya çapında hane halkının borçluluk oranı yüzde 5.5 oranında artarak 46 trilyon dolara ulaştı. Bu rakamın 2007’de küresel krizin başlama aşamasında ulaşılan seviyeyle eşit düzeyde olduğu belirtildi.

Borçluluk konusunda Asya yüzde 17’lik bir artışla ilk sırada yer aldı.