Larry Summers’tan enflasyon yorumu

Larry Summers’tan enflasyon yorumu

ABD Eski Hazine Bakanı Larry Summers Twitter’dan yaptığı paylaşımlarda geçmiş referans alındığında mevcut görünümde ABD’de yüzde 8’lik enflasyonun aşağı çekilmesi ihtimalinin düşük olduğunu ve enflasyonun neredeyse hiçbir zaman hızla geri çekilmediğine dikkat çekti.

ABD Eski Hazine Bakanı Larry Summers Twitter’dan yaptığı paylaşımlarda tarihi dönemler referans alındığında yüzde 8’lik enflasyonun aşağıya çekilmesi ihtimalinin iç karartıcı olduğunu söyledi.

Harvard Üniversitesi Onursal Başkanı olan ekonomist bugünün ekonomisi dikkate alındığında tarihin oldukça iyimser göründüğünü ve ekonomiye dair mevcut fikir birliğinin tarihi tecrübelerin çok dışında oluştuğunu ekledi.

Summers, popülizmin hiç olmadığı kadar güçlü ve istihdam piyasasının son derece sıkı olduğuna dikkat çekti. Kamu borcu oranlarının zirve seviyelerini yakın olduğunu söyleyen eski bakan küreselleşmenin yayılmayı durdurduğunu ve geri çekilmeye başladığını vurguladı.

Enflasyonun neredeyse hiçbir zaman hızla geri çekilmediğinin altını çizen Summers, Deutsche Bank’tan Jim Reid’in de ortaya koyduğu üzere günümüzde oluşan fikir birliğinin geçmişten elde edilen tecrübelerle uyumsuz gerçekleştiğini belirtti.