Levent Korkut, lila renkli listeye acentelerden oy istedi

Levent Korkut, lila renkli listeye acentelerden oy istedi

Acentelerin Sesi platformu, 9 Kasımda yapılacak İstanbul Ticaret Odası meslek komitesi seçimlerinden önce bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda Platform adına konuşan Levent Korkut’un açıklamasından satır başları şu şekilde oluştu:

-Trafik sigortasında asıl mesele doğrudan tazmin. Hizmet, poliçenin alındığı şirket tarafından verilmeli.

-Sigorta poliçesi promosyon malzemesi olmaktan çıkarılmalı. Doğru veya dolaylı risturn veya iskonto yapılmamalı.

-Trafik poliçesi araç satılırken iptal edilmemeli, aynı ZDS’de olduğu gibi devam etmeli.

-Son yangınlarla birlikte reasürans kapasitesinden daralma söz konusu. Reasürans şirketleri saklama paylarının artmasını talep edip özellikle endüstriyel yangında da fiyatların yükselmesine neden olacaktır. Özel Riskler Yönetim Merkezi bir an önce faaliyete geçmeli ki acente iş kesebilsin.

-Trafikte dördüncü kademe havuza geçiyor. Tavan fiyat kaldırılsın.

-Brokerlerden iş paylaşımı yapanlar ve yetkisiz kişilere poliçe kestirenlerin önüne geçilsin.

-Kaskoda yüzde 10’a yakın adette azalma var. Pandemide hasar azaldığı için ucuzlayan fiyatlar şimdi de aşırı yükseldi. Hasar rakamları arttı evet ama bu fiyatlar sürdürülebilir değil, fiyatlar düşecektir. 0 km araç girişi azaldığı için de adetsel bazda kaskoda düşüş yaşıyoruz. Eskiden 0 km araç satışı daha yüksek olduğundan düşüş olmuyordu. Kasko adedindeki azalmayı %180’lik fiyat artışı telafi ediyor ama sürdürülebilir değil.

-İstanbul SAİK’e entegre edilmeli ki beş bin acentenin olduğu bu ilden SAİK’e sorunlara dair bilgi gelsin.

Platformdan yapılan konuyla ilgili açıklamada ise şu ifadelere yer verildi:

“Biz, Acentelerin Sesi Platformu olarak, 2008 yılında kurulduğumuzdan bugüne hep meslektaşımızın sesi olmaya çalıştık, yarınlarda da aynı çabayı büyük bir gönüllülükle devam ettireceğiz.

Seçim sürecinin başlaması ile Acentelerin Sesi olarak, İstanbul’da bulunan tüm dernek temsilcileri ile toplantılara katılarak, şeffaf, eşit ve özgürlükçü bir çizgide görüşmeler sağladık.

Yegane amaç, mesleki bilgi ve tecrübesi yüksek, kanunlara uygun olarak çalışan meslektaşlarımız ile birlik olmak, mesleğimize fayda sağlamak, kanun koyucudan taleplerimizde bir arada olduğumuzu, tek vücut olduğumuzu hissettirmektir.

Bizler Acentelerin Sesi olarak her zaman mesleğimiz, sektörümüz ve acentelerin hak ettiği haklarını elde edebilmesi için çalışmış olmaktan mutluluk duyuyoruz ve bundan sonrada çalışacağımızın sözünü veriyoruz.

Bugün, mesleğini kanunlara rağmen değil, kanunlara uygun olarak yapan, etik ve ahlaki değerlere sahip, sektörümüze her zaman büyük emekler veren, gönül ve fikir birliği oluşturduğumuz İstanbul Ticaret Odası 20 No’lu Sigortacılık Meslek Komitesi üye adaylarımızı, lila renkli liste ile sizlere sunmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Aday listemizde, sizlerin de dikkatine sunmak istediğimiz asıl konu, meslek komiteleri seçiminde ilk defa kadın sigorta acentesi adaylarımızın yoğunluğudur.

Mustafa Kemal Atatürk’ün “Bir toplum, cinslerden yalnız birinin yüzyılımızın getirdiklerini elde etmesiyle yetinirse, o toplum yarı yarıya zayıflamış olur. Bizim toplumumuzun uğradığı başarısızlıkların sebebi, kadınlarımıza karşı ihmal ve kusurdur.” Sözlerini rehber alarak, hepsi birbirinden kıymetli, mesleki yeterlilik ve tecrübe sahibi, fikir üretecek, sorgulayacak ve hayata geçirecek kadın üye adayı meslektaşlarımızın meslek komitesine katma değer sağlayacaklarına olan inancımız tamdır.

Seçimlerin sonucu ne olursa olsun, demokrasi sandığından çıkan komite, tüm meslektaşlarımızın komitesi olacaktır. Bu vesile ile 9 Kasım 2022 tarihinde yapılacak olan seçimlerde tüm meslektaşlarımızı seçme ve seçilme haklarını kullanmaya davet ediyoruz.

Sigorta acenteliği bir meslektir. Mesleğimiz yaşayacak, sigorta acenteliği hep var olacaktır.