Lüks otomotivde halka arz yarışı

Lüks otomotivde halka arz yarışı

Volkswagen AG’nin CEO’su Stephan Winkelmann, Lamborghini’nin Porsche’nin halka arzından önce benzeri bir strateji ile halka arz çalışması yaptığını açıkladı. Porsche AG, halka arz çalışmalarına sessizce hazırlanan tek Volkswagen AG markası olmadı.

İtalyan lüks otomobil üreticisi Lamborghini de, Porsche gibi halka arz çalışmasına “çok önceden” başladığını açıkladı.

Alman otomobil üreticisi Volkswagen AG’nin CEO’su Stephan Winkelmann konu hakkında yaptığı açıklamada, grubun her bir markasından sanal hisse senedi hazırlamasını istemesinden çok önce, Lamborghini’nin Borsa yatırımcıları için bir strateji geliştirdiğini söyledi.

Winkelmann gerçekleştirdiği röportajda, “Net olmak adına bu konuda diğer ajanslarla birlikte çalışıyoruz” açıklamasında bulundu.

VW CEO’su Oliver Blume ise, Lamborghini’nin halka arzını, Volkswagen AG’nin diğer markalarına daha fazla değer katmak için bir proje olarak gördüklerini söyledi.

Porsche’nin halka arzı cesur bir hamle olarak görülmüştü

Frankfurt’taki halka arzından bir hafta sonra Porsche’nin piyasa değeri Volkswagen’i geçerek Avrupa’nın en değerli otomobil üreticisi olmuştu. Porsche’nin halka arzı cesur bir hamle olarak algılanmıştı.

Son 10 yılın en büyük halka arzıyla Porsche’nin değerlemesi 75 milyar euro olarak belirlenmişti. Bloomberg verilerine göre, Porsche AG’nin halka arzı maden şirketi Glencore Plc’nin 2011’de Londra’daki halka arzında yaklaşık 10 milyar dolar toplamasından bu yana Avrupa’nın en büyük halka arzı olmuştu.