Merkez bankalarında neden daha fazla kadına ihtiyaç var?

Merkez bankalarında neden daha fazla kadına ihtiyaç var?

Janet Yellen‘in Fed‘i yönetmesinden bu yana belki de dünyanın en tanınmış kadın merkez bankacısı olan Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, bu yılın başlarında tüm kariyeri boyunca erkeklerle çevrili olduğu konusunda samimi bir şekilde konuştu. Lagarde, çeşitliliğin daha iyi sonuçlar doğuracağını söyledi.

Merkez bankacılığı dünyası geçtiğimiz birkaç ay içinde muhtemelen Lagarde’ın görüşlerini paylaşan iki yeni kadın lidere kavuştu. Atamalar kayda değer olmakla birlikte, cinsiyetlerinden ziyade neler başarabileceklerine odaklanılmalı.

Sadece 22 kadın başkan vardı

Banka Dünyası’nın haberine göre, Resmi Para ve Finans Kurumları Forumu (OMFIF) tarafından Nisan ayında yayınlanan 2023 Cinsiyet Dengesi Endeksi‘ne göre Türkiye‘de Hafize Gaye Erkan ve Avustralya’da Michele Bullock‘un atanmasından önce, toplam 186 merkez bankası arasında sadece 22 kadın merkez bankası başkanlığı yapıyordu. Bu sayı endeksin ilk kez yayınlandığı 2014 yılına kıyasla sadece bir fazlaydı.

Daha geniş finans dünyası gibi merkez bankacılığının da cinsiyet eşitliğine ulaşmak için kat etmesi gereken uzun bir yol var. Daha geniş bir liderlikle bu küresel kurumlar, toplumun genelindeki eşitsizliği ele alabilecek politikaları etkilemek ve finans sektöründeki çeşitliliğin öncüleri olarak hizmet etmek için daha iyi bir konuma gelebilir. Buna kıyasla, geçen yıl Proceedings of the National Academy of Sciences‘da yayınlanan bir araştırmaya göre, kadınlar dünyanın en iyi üniversiteleri ve işletme okullarında üst düzey pozisyonların (tam profesör veya doçent) yüzde 25’ini ve alt düzey pozisyonların yüzde 37’sini elinde tutuyor.