Mirziyoyev yabancı yatırımcılara seslendi

Mirziyoyev yabancı yatırımcılara seslendi

Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev : “Özbekistan’da işinizin başarılı olması, ülkemizde kendinizi güvende, özgür ve rahat hissetmeniz için tüm koşulları yaratacağız”

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, ülkedeki yabancı yatırımcılara seslenerek “Özbekistan’da işinizin başarılı olması, ülkemizde kendinizi güvende, özgür ve rahat hissetmeniz için tüm koşulları yaratacağız.” dedi.

Özbekistan Cumhurbaşkanlığı Basın Ofisinden yapılan açıklamaya göre, Mirziyoyev’in başkanlığındaki Yabancı Yatırımcılar Konseyinin ilk toplantısı gerçekleştirildi.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Başkanı Odile Renaud-Basso’nun da bulunduğu toplantıda, aralarında Çalık Holding, Cengiz Enerji gibi Türk şirketlerinin de yer aldığı ülkede yatırım yapan uluslararası finans kuruluşları ve yabancı şirketlerin üst düzey yöneticileri hazır bulundu.

Mirziyoyev, konuşmasında, bugün dünyada ciddi küresel değişimlerin yaşandığını, çeşitli çatışma ve karşıtlıkların yoğunlaştığını, dünya toplumunun henüz salgından kurtulmadan yeni zorluklarla karşı karşıya kaldığını, böylesine zor ve karmaşık koşullarda karşılıklı güven ve saygıya dayalı yakın iş birliğinin çok önemli olduğunu belirtti.

-“GSYH’yi 10 yılda ikiye katlayacağız”

Ülke ekonomisine yatırılan yabancı yatırımların hacminin son 5 yılda 10 kat artarak yaklaşık 40 milyar doları bulduğunu vurgulayan Mirziyoyev, “Gayrisafi yurtiçi hasıla hacmini 10 yılda ikiye katlamayı hedefliyoruz. Bunu başaracak irademiz ve imkanımız var.” dedi.

Özbekistan’ın bu hedeflere ulaşmak için yakın 5 yılda yatırım hacmini 70 milyar doları yabancı sermaye olmak üzere en az 120 milyar dolara çıkarmayı planladığını dile getiren Mirziyoyev, bu yatırımları öncelikle sanayi sektörlerinin modernizasyonu ve dönüşümüne, üretim, hizmet ve ulaşım altyapısının geliştirilmesine yönlendireceklerini vurguladı.

Ülkesinin altın rezervleri bakımından dünyada 2, bakırda 7, volframda 8, gümüşte 9, uranyumda ise 12. sırada yer aldığını kaydederek maden yataklarının işletilmesine yönelik büyük yatırımları çekmek için bazı vergi ve gümrük imtiyazları getirdiklerini anımsatan Mirziyoyev şöyle konuştu:

“Yabancı yatırımcıları karşılıklı yarar sağlayan yeni projeler geliştirmeye ve ortaklaşa uygulamaya davet ediyoruz. Özbekistan’da işinizin başarılı olması, ülkemizde kendinizi güvende, özgür ve rahat hissetmeniz için tüm koşulları yaratacağız. Sizi temin ederim ki Özbekistan’da yatırımcıların kendilerini özgür hissetmeleri ve geleceğe büyük bir güvenle bakarak istikrarlı bir şekilde çalışmaları için tüm koşulları yaratacağız. Sizinle uzun vadeli, karşılıklı yarar sağlayan yatırım iş birliğini yeni bir aşamaya taşıyacağımızdan eminim.”

– “Yatırımcı Destek Çalışma Grubu kurulacak”

Son yıllarda Özbekistan’da 1200 devlet teşekkülünün özelleştirildiğini, gelecek yıl da yaklaşık bin işletmenin özelleştirilmesinin planlandığını dile getiren Mirziyoyev, “Devletin ekonomideki payının azaltılması ve özelleştirmenin derinleştirilmesi ana hedeflerimizden biri olmaya devam edecek.” diye konuştu.

Kamu-özel ortaklığı mekanizmasının ekonominin tüm sektörlerinde aktif uygulandığını ve kısa sürede önemli sonuçların elde edildiğini, sadece enerji sektöründe kamu-özel ortaklığı mekanizması kullanılarak 8 milyar dolarlık yatırım yapıldığını vurgulayan Mirziyoyev, yabancı yatırımcıları özelleştirme ve kamu-özel sektör iş birliği programlarına aktif olarak katılmaya davet etti.

Mirziyoyev, yabancı yatırımcılara destek olmak için Yatırım ve Dış Ticaret Bakanlığı bünyesinde Yatırımcı Destek Çalışma Grubu kurulacağını, bu çalışma grubunun Yabancı Yatırımcılar Konseyi bünyesinde faaliyet göstereceğini ve yabancı yatırımcılara kapsamlı ve sistematik destek sağlayacağını vurguladı.