Morgan Stanley’den karamsar senaryo

Morgan Stanley’den karamsar senaryo

Morgan Stanley analistleri, Foxconn Technology Group’un Zhengzhou operasyonunun koronavirüs salgınıyla mücadele ettiği için yılın geri kalanında iPhone gönderememesi durumunda ne kadar gelirin risk altında olduğunu değerlendirdi.

Foxconn’un ana birimi Hon Hai Precision Industry Co. için olası en kötü durum senaryosu, mevcut çeyrek için beklenen satışlarda yüzde 20’lik düşüş ile sonuçlanması olacak. Bu aynı zamanda Apple’in iPhone’unun üretiminden elde edilen gelirde de yüzde 36’lık bir düşüşe neden olacak.

Apple’ın en önemli tedarikçisi olarak bilinen Tayvanlı üretici Foxconn, Çin’in Kovid stratejisi nedeniyle bir hafta boyunca kapatılan Zhengzhou’daki tesislerinde Kovid-19 salgınını kontrol altına almaya çalıştı. Fabrikadaki 200 bin çalışanın bir kısmı sokağa çıkma yasağından önce ayrılmayı tercih ederken, diğerleri sıkı karantinaya alındı.

İşçilerin göçü, tatil öncesi kritik bir zamanda dünyanın en büyük iPhone fabrikasındaki üretimi kesintiye uğrattı ve Foxconn, yedek üretimi çevrimiçi hale getirmek ve daha fazla işçi çekmek için saatlik ücretleri üçte birinden fazla artırmak için hazırlıklar yaptı.