Global marka olmayı hedefleyen Sanica Isı Sanayi halka açılmaya hazırlanıyor

Global marka olmayı hedefleyen Sanica Isı Sanayi halka açılmaya hazırlanıyor

Sanica Isı Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Nesimi Fatinoğlu, Sanica Isı Sanayi’nin son yıllarda devreye giren yatırımlarıyla hızlı bir şekilde büyüdüğüne dikkat çekerek, gelecek dönemde organik, inorganik büyüme fırsatlarını etkin bir şekilde değerlendirerek global bir marka olmayı hedeflediklerini vurguladı. Fatinoğlu, pandemi ve Ukrayna Rusya arasında yaşanan savaşın etkisiyle dünyada önemli fırsatların doğduğunu ve bu fırsatları etkin bir şekilde değerlendirerek hedeflerine ulaşabileceklerine inandıklarını söyledi.
Sanica Isı’nın panel radyatör, kombi ve boru, bağlantı parçaları olmak üzere üç ana grupta üretim gerçekleştirdiği bilgisini veren Sanica Isı Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Nesimi Fatinoğlu, “Panel radyatör, kombi ve boru, bağlantı parçaları olmak üzere üç ana grupta gerçekleştirdiğimiz üretimle Türkiye’nin önde gelen sanayi kuruluşlarından biriyiz. Elazığ, Manisa Akhisar ve İstanbul Beylikdüzü’nde yer alan üretim tesislerimizde tamamen yerli ve milli üretim anlayışıyla ürettiğimiz panel radyatör, kombi ve boru, bağlantı parçalarını dünyanın dört bir yanına ihraç ediyoruz” dedi. Fatinoğlu, Sanica Isı’nın temelleri 1982 yılında atılan ve banyo ve SPA grubundan, rezervuara, ısı ve tesisattan, kombiye, panel radyatöre, alt yapı ve üst yapı boruya, cam grubuna, istif makinalarından elektrikli forklifte uzanan geniş alanda yatırımları olan Fatinoğlu Grubu’nun amiral gemisi durumunda olduğunu söyledi.
“Türkiye ve dünyada sektörün tanınan markasıyız”
Sanica Isı’nın başarılarının ardında 40 yıllık deneyimle, yenilikçiliği birleştiren yönetim anlayışının yattığını belirten Fatinoğlu, “Sanica Isı olarak, Fatinoğlu Grubu’nun 40 yıllık üretim, bilgi ve deneyimi ve kurumsal yönetim anlayışıyla ilk yıldan itibaren organik ve inorganik (satın almalar) bir şekilde büyüyerek sektörümüzde dünyada ve Türkiye’de bilinen markaları arasına girdik. Radyatör, boru ve bağlantı parçaları ve kombide üretiminde yüksek standart ve dayanıklı ürünler üretiyoruz. Sanica Isı olarak, İSO İkinci 500 2021sıralamasında 170’inci sırada yer aldık. Son yıllardaki yeni yatırımlarımızın da devreye girmesiyle sağlayacağımız büyüme ivmesiyle önümüzdeki yıllarda Türkiye’nin en büyük 500 şirketleri sıralaması yer almayı hedefliyoruz” dedi. Sanica Isı olarak dünyanın dört bir yanında 54 ülkeye panel radyatör, kombi ve boru, bağlantı parçaları ihracatı gerçekleştirdiklerini vurgulayan Fatinoğlu, “Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin açıkladığı verilere göre, son 10 yıldır her yıl Türkiye’nin ilk 1000 İhracatçı Firması içerisinde yer alıyoruz. Yine Türk İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB) verilerine göre Sanica Isı, Türkiye’nin en çok plastik boru ve bağlantı parçaları ihracatı yapan firmasıyız. Nitekim Sanica Isı olarak 2018 yılından beri İSİB, “En Çok Plastik Boru ve Bağlantı Parçaları İhracatı Yapan Firma” birincilik ödülünü alıyoruz.” diye konuştu.
Sanica Isı olarak, 2021 yılında dünyanın devlet destekli ilk ve tek markalaşma programı olan Turquality destek programına başvuru sürecini tamamladıkları bilgisini veren Sanica Isı Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Nesimi Fatinoğlu,”Turquality programının sağlayacağı desteği de alarak global bir marka olma hedefimizi güçlendireceğiz. Başka bir ifadeyle bugün dünyanın dört bir yanından 54 ülkeye ihracat gerçekleştiren ve sektöründe Türkiye ve dünyada tanınan bir firma olarak hedefimiz dünyada bilinirliğimizi daha da artırarak global bir marka olmak” dedi.
Pandemiye rağmen güçlü büyüme
Sanica Isı Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Nesimi Fatinoğlu, pandemi döneminde tüm dünyada yaşanan tedarik sorunları, kısıtlamalar ve inşaat sektörü ile altyapı projelerinin daralmasına rağmen Sanica Isı’nın, stratejik ve etkin kurumsal planlamaların bir sonucu olarak güçlü büyümesini sürdürdüğünü söyledi. Fatinoğlu, “Bir önceki yıla kıyasla net satışlarımızı yüzde 100’e yakın artırarak 2021 yılı sonu itibariyle 713 milyon liraya çıkardık. Sanica Isı olarak, 2021 yılında yakaladığımız büyüme ivmesini bu yılın ilk yarısında da sürdürdük. Bu yılın ilk yarısında net satışlarımız geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 83 oranında arttı. 2022 sonunda net satışlarımızı bir önceki yıla kıyasla yüksek oranlı artırmayı hedefliyoruz” diye konuştu. Sanica Isı’nın, sürdürülebilir bir büyüme ve verimlilik odaklı yönetim anlayışıyla kârlılığını da istikrarlı bir şekilde artırdığını ifade eden Fatinoğlu, “2021 yılı sonunda 79.5 milyon lira net kâr elde ettik. Şirketimizin faiz ve vergi öncesi kârı (FAVÖK) ise 212.6 milyon lira olarak gerçekleşti” dedi.
Dünyanın önde gelen panel üreticilerinden
Fatinoğlu, Elazığ, Manisa Akhisar ve İstanbul Beylikdüzü’ndeki üretim tesislerinde ürettikleri panel radyatör, kombi ve boru, bağlantı parçaları üretimiyle ilgili şu bilgileri verdi;
“Sanica Isı Sanayi olarak birçok farklı boyut ve tipte panel radyatör üretiyoruz. Panel radyatör üretiminde dünyanın önde gelen üreticilerinden biri konumundayız. Sanica Isı adına tescilli olan Sanica ve Energy markalarımızla pazarda güçlü bir şekilde yer alıyoruz. Panel radyatör üretimimizi Manisa Akhisar OSB 35 bin metrekare kapalı alan olmak üzere toplam 57 bin metre kare bir alanda üretim gerçekleştiriyoruz. Bu yıl Alarko Carrier’den satın aldığımız üretim hattıyla birlikte yıllık 3 milyon 305 bin metre tül üretim kapasitesine ulaştık. 2021 yılı sonu itibariyle radyatör üretimimizin yüzde 76’sını ihraç ediyoruz. Toplamda 31 ülkeye ihracat ürün radyatör satışı gerçekleştiriyoruz. İhracat gerçekleştirdiğimiz ülkelerin başında Macaristan, Romanya, Ukrayna ve Sırbistan geliyor.
Boru ve bağlantı parçaları gurubunda İstanbul Beylikdüzü ve Elazığ OSB olmak üzere iki üretim tesisimizde kullanım alanlarına göre altyapı ve üstyapı ürünleri üretiyoruz. 800’den fazla boru ve bağlantı parçaları üretimimizle Türkiye’de en geniş ürün yelpazesine sahip firmalarından biri durumundayız. Beylikdüzü’nde 9 bin metre karelik kapalı, 13 bin 500 metre karelik açık alana sahip tesisimizde üst boru ürünlerinin üretimini yapıyoruz. Elazığ Organize Sanayi Bölgesi’nde ise 45 bin metre karelik kapalı olmak üzere toplam 172 bin 500 metrekarelik bir alan üzerinde altyapı, üstyapı boru ve bağlantı parçaları üretimi gerçekleştiriyoruz. Sanica Isı, 2021 itibariyle ürettiği boru ve bağlantı parçalarının yüzde 24’ünü 23 ülkeye ihraç ediyor. İhracat yaptığımız ülkelerin başında Romanya, Nijerya, Gürcistan, Makedonya ve Cezayir geliyor.
Manisa’nın Akhisar OSB’de 14 bin 400 metrekare kapalı, toplam 20 bin metrekare alan üzerine kurulu olan Sanica Isı Kombi üretim tesisimiz, yıllık 52 bin adet kombi üretim kapasitesine sahip. Manisa Akhisar’da ürettiğimiz kombileri 9 ülkeye ihraç ediyoruz. 2021 yılı sonu itibariyle satışlarımızın yüzde 27’si ihracattan geliyor. Sanica Isı olarak kombi ihracatı gerçekleştirdiğimiz ülkelerin başında İspanya, Azerbaycan, Özbekistan, Gürcistan ve Portekiz geliyor. Bir süredir üzerinde çalıştığımız elektrikli kombi üretimine de yakın zamanda başlamayı hedefliyoruz.”
Halka arzda sağlanacak kaynak önemli oranda yatırımlarda kullanılacak
“Hedefimiz global bir marka olmak” diyen Sanica Isı Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Nesimi Fatinoğlu, bu hedef doğrultusunda uzun bir zamandır kurumsallaşmaya odaklandıklarını anlattı. Fatinoğlu, “İş süreçlerimizden, insan kaynağımıza ve iş kültürümüze kadar kurumsallaşma adına önemli değişimler gerçekleştirdik. Halka arzla birlikte şeffaf ve hesap verilebilir, kurumsal ilkeleri daha etkin ve güçlü bir şekilde yaşama geçirmiş bir şirket olarak, hedefimize daha emin adımlarla yürüyeceğiz” dedi. Yüzde 25,9 sermaye artırımı, yüzde 3,7 ortak satışı olmak üzere Sanica Isı Sanayi’nin toplam yüzde 29,6’sını halka açmayı hedeflediklerini belirten Fatinoğlu, halka arz gelirinin yüzde 40’ını yurtdışı yatırımlarda, yüzde 30’unu net işletme sermayesinde ve yüzde 30’unu ise finansmanda kullanmayı planladıklarını söyledi. Fatinoğlu, “Halka arzla sağlayacağımız kaynaklarla yurtiçi ve yurt dışı büyüme fırsatlarını daha etkin değerlendirme olanağı elde edeceğimize inanıyoruz” dedi.