“OLYMPIC KIZCODERS”un ilk turu tamamlandı

“OLYMPIC KIZCODERS”un ilk turu tamamlandı

SİGORTAGUNDEM.COM/ÖZEL HABER

TÜBİTAK Ulusal Bilim Olimpiyatları ve Uluslararası Bilgisayar Olimpiyatları’na hazırlanma imkânı sunan “Olympic KızCoders” projesinde ilk tur tamamlandı. Akıllı Yaşam Dergisi okuyucularının desteklediği projede, Uluslararası arenada Olympic KızCoders bayrağını iki liseli kız taşıyacak!

TÜBİTAK Ulusal Bilim Olimpiyatları ve Uluslararası Bilgisayar Olimpiyatları’na katılan ve “bu alanda daha fazla kız çocuğu olmalı” diye düşünen KızCoder’ların hayalini desteklemek üzere harekete geçen KızCode’un “Olympic KızCoders” projesinde ilk tur tamamlandı.

Olimpiyat öğrencisi olmanın sosyal ve akademik hayata etkilerinden faydalanmak, fırsat ve kaynak eşitsizliğini azaltmak amacıyla inşa edilen bu eğitim projesinde katılımcılara olimpiyatlara yönelik rehberlik ve akran danışmanlığı yapılıyor.

KızCode’un 20 haftalık bilgisayar ve matematik eğitim programı çağırısına 450 kız öğrenci başvurmuş, aralarında deprem bölgesinde yaşayanlar da olmak üzere imkânları kısıtlı 20 yetenekli genç kız hazırlık kampına kabul edilmişti. Hazırlık kampı sonrasında TÜBİTAK tarafından gerçekleştirilen ilk sınavı “Olympic KızCoders” üyesi iki genç kız ise başarılarıyla tamamladı.

12 şirket, Olympic KızCoders”u destekledi

KızCode’un misyonu çerçevesinde yürütülen ve potansiyeli yüksek genç kızlara yaşıtlarıyla eşit mücadele şansı verecek eğitim olanaklarını sunarak ufuklarını açmayı hedefleyen bu anlamlı girişime destek vermek üzere PSM tarafından yapılan çağrıyla 12 şirket olumlu dönerek sponsor olmuştu.

Olympic KızCoders projesini desteklemek üzere sponsor şirketler için 21 Mart’ta düzenlenen etkinlikte; Sipay İş Geliştirme Genel Müdür Yardımcısı Aslı Ulusoy, Sipay İnsan Kaynakları Direktörü, Berfu Bayramoğlu, Anadolu Sigorta İletişim Koordinatörü Berna Ergüntan, Manibux Kurucusu ve FODER Yönetim Kurulu Üyesi Canan Bayrak, BELBİM Pazarlama ve Müşteri Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Ceyda Ünal, SRP Legal Kurucu Yöneticisi ve IWF Türkiye Başkanı Av. Dr. Çiğdem Ayözger Öngün, Aktif Bank Müşteri Deneyimi ve İletişim Grup Başkanı Gamze Numanoğlu, Tur Assist Yönetim Kurulu Üyesi Nihal Asker, Crede Yönetici Ortağı Nilgün Yenice, DenizBank İnsan Kaynakları İşe Alım, Kariyer ve Yetenek Yönetimi Grup Müdürü Nur Banu Oğuz, Payten Türkiye Ülke Satış Lideri Özlem Uçarkuş, Türkiye Sigorta Kurumsal İletişim ve Marka Yönetimi Direktörü Selda Çamlıbel Özkoyuncu, TURK Finansman A.Ş. Genel Müdürü Semra Demircioğlu bir araya geldi. Etkinlikte cinsiyet ve fırsat eşitliği kadın liderlerin odak noktasıydı.

Ekim ayında başlayacak yeni dönem Olympics KızCoders başvuruları www.kizcode.org adresinden duyurulacak. Daha fazla katılımcının alınacağı hazırlık kampının yanı sıra bu kez programda iki de eğitim bursu var. Yeni döneme hazırlanacak yetenekli kızları desteklemek üzere gerçekleştirilecek etkinliğimizi PSM’den takip edebilir, detaylar için psm@psmmag.com üzerinden iletişime geçebilirsiniz.