“Önümüze çekilen tel örgüleri sorgulayarak aşacağız”

“Önümüze çekilen tel örgüleri sorgulayarak aşacağız”

Sigorta sektöründe otuz yıla yakın deneyim sahibi olan ve kariyerinin son altı yılında Allianz Partners Türkiye Genel Müdürlüğü görevini başarıyla üstlenen iş insanı Merve Yalçın Tolan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle cinsiyet eşitsizliği konusundaki mesajlarını ve deneyimlerini paylaşarak tüm kadınlara destek mesajı verdi.

Allianz Partners Türkiye Genel Müdürü Merve Yalçın Tolan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel bir yazı kalem alarak cinsiyet eşitsizliği konusundaki mesajlarını ve deneyimlerini aktardı. Çalışma hayatının içinde yer alsın veya almasın “kadın” olmanın ayrı bir mücadele alanı olduğunu kabul etmek gerektiğini belirten Tolan, kadınların kendi yolunu kendi çizme gücüne sahip olduğunu vurguladı ve önlerine çıkan engelleri ise ancak sorgulayarak aşabilecekleri mesajını verdi. Bu sorgulama sürecini cesaretlendirmek için ise fikir liderlerine ve iş hayatındaki öncü kişilere hayli sorumluluk düştüğünü de ekledi.

“Ne mutlu bana ki, cinsiyet eşitsizliğini odağına olan ve daima çözüm yolları arayan asistans hizmetleri alanında dünya lideri Allianz Partners bünyesinde çalışıyorum” diyen Merve Tolan, Allianz Partners Türkiye bünyesinde çalışanların çoğunluğunu kadınların oluşturduğuna dikkat çekti. Bu durumun kadın çalışanlara sunulan özel bir ayrıcalık olmadığını, kendi yolunu kendi çizen başarılı kadınların kendiliklerinden elde ettikleri haklı bir çoğunluk olduğunu belirtti.

Allianz Partners’ın global olarak kadın yeteneklerini desteklemek için 2021 yılında beri her yıl uyguladığı Power Up programından da bahseden Merve Yalçın Tolan, Allianz Partners bünyesinde kariyerlerini sürdüren kadınların güçlü yönlerini keşfedip profesyonel amaçları ile uyumlu hale getirebilmeleri için koçluk, öz farkındalık, mentorluk ve daha birçok deneyimle desteklendiği bilgisini paylaştı.

Allianz Partners Türkiye CEO’su Merve Yalçın Tolan’ın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne ithafen bizzat kaleme aldığı ve tüm kadınlara seslendiği yazının tamamını aşağıda okuyabilirsiniz:

Merve Yalçın Tolan: “Önümüze Çekilen Tel Örgüleri Sorgulayarak Aşacağız”

“Yaklaşık 30 yıldır sigorta sektörü içinde geçen çalışma hayatımın son altı yılında Allianz Partners Türkiye’nin Genel Müdürü olarak görev yapıyorum. Benim iş anlayışıma göre, bir işi başarıyla yerine getirmenin cinsiyetle bir ilgisi olamaz. Ancak 8 Mart Kadınlar Günü’nü tüm dünyada büyük bir farkındalıkla kutladığımıza göre, çalışma hayatının içinde yer alsın veya almasın “kadın” olmanın ayrı bir mücadele kulvarı olduğunu da görmek gerekiyor.

Daha doğduğumuz evde küçük bir kız çocuğuyken karşılaştığımız ve hayatımız boyunca kimi zaman ev kimi zaman iş yaşamımızda sınırlarımızı tayin eden -tabiri caizse- toplum tarafından çekilmiş tel örgüler var. Bu tel örgüleri aşıp dünyaya bakış açımızı genişletmek canımızı acıtabilir diyor, görmezden gelmeyi seçebiliyoruz. Bize tanınan sınırlı alanı güvenli bularak ötesini hayal bile etmekten kaçınıyoruz. Fakat düşünen, okuyan, çalışan, bir emek ortaya koyan ve böylece sorgulama yetisini geliştiren her kadın biliyor ki; bu tel örgüler aslında sadece zihnimizde. Kadın kendisine biçilen basmakalıp rollerin bilincinde olursa, artık tel örgülere değil potansiyelini gerçekleştirmesine olanak sağlayacak fırsatlara odaklanabilir.
Biz kadınlar, kendi yolumuzu kendimiz çizme gücüne herkes kadar sahibiz. Maalesef her kadın bu sorgulamayı yapma şansı bulabileceği bir ortamda doğup yetişemeyebiliyor. O halde iş yine onlara gerçek potansiyellerini hatırlatabilecek ve rol model olabilecek fikir liderlerine, öncü şirketlerin yöneticilerine düşüyor.

Kendi adıma, öğrencilik yıllarımdan başlayarak çalışma hayatım boyunca inatla, umutla, azimle potansiyelimi kısıtlayan her engeli sorguladım. Uzun vadede, sadece bir kadın olmanın ötesinde, bir insan olarak da doyurucu ve mutlu bir hayat yaşamak için kendi yolumu ancak kendimin çizebileceğine inandım. Çevremdeki kadın arkadaşlarımı da bu yolda her fırsatta cesaretlendirdim.
Ne mutlu bana ki, cinsiyet eşitsizliğini odağına alan ve daima çözüm yolları arayan asistans hizmetleri alanında dünya lideri Allianz Partners bünyesinde çalışıyor, kendi değer yargılarıma ters düşmeyen bir anlayışı tüm iş çevremde destekleyebiliyorum. Allianz Partners olarak, çalışmak ve başarılı olmak isteyen kadınların önünde durmuyor, yanında yer alarak destekliyoruz. Allianz Partners Türkiye bünyesinde çalışanlarımızın çoğunluğu kadınlardan oluşuyor. Üstelik, kadın çalışanlara sağladığımız özel bir ayrıcalık da değil bu, kendi yolunu kendi çizen başarılı kadınların kendiliklerinden elde ettikleri bir çoğunluk.

Bir üyesi olmaktan gurur duyduğum Allianz Partners, global olarak kadın yeteneklerini desteklemek için 2021 yılında beri her yıl Power Up programını uyguluyor. Kadınların kariyerlerini sürdürürken, güçlü yönlerini keşfedip profesyonel amaçları ile uyumlu hale getirebilmeleri için tasarlanan bu programda; koçluk, öz farkındalık, mentorluk ve daha birçok deneyim sunuluyor. Allianz Partners’ta en az bir yıldır çalışan, İngilizce bilen tüm kadın çalışanlarımız programa başvurarak kendi kendilerini aday gösterebiliyor ve sekiz ay boyunca sürecek gelişim programının kazandırdığı yetkinliklerle kişisel gelişim planlarını yeniden tasarlama fırsatı elde edebiliyorlar.

Dünya Ekonomik Forumu tarafından 2023 yılında yayınlanan Küresel Cinsiyet Eşitsizliği Raporu’na göre dünya genelinde cinsiyetler arası fark bir miktar daha kapansa da (yüzde 68,6), genel değişim hızı öyle yavaş seyrediyor ki, tüm farkların kapandığı bir zamanda yaşamak için önümüzde neredeyse 100 yılı aşkın bir zaman dilimi var. Bu da bize gösteriyor ki hem toplum olarak hem de iş hayatında ilerlemenin anahtarı, kadının iş yaşamında daha çok yer alması ve desteklenmesi.
İşte bu düşünceler ve duygularla tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum. Kadın olmanın yaşamımızda bizlere apayrı bir mücadele kulvarı açtığının farkındayım; tüm kadınları engelleri sorgulayarak aşmaya ve birlikte neler başarabileceğimizin farkına varmaya davet ediyorum.”