ÖTV’siz araç alımına yeni düzenleme

ÖTV’siz araç alımına yeni düzenleme

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yeni vergi paketi çerçevesinde yapılan düzenlemeler, ÖTV’siz araç alımlarında önemli değişiklikler içeriyor. İşte detaylar…

Son dönemde en çok konuşulan konularından biri olan yeni vergi paketi, ÖTV indirim kısıtlamasını da gündeme getirdi. Bu kapsamda, ÖTV’siz araç alacakları yakından ilgilendiren vergi istisnasında sürenin değişeceği ifade edildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın, 226 milyar TL vergi geliri beklentisiyle hazırladığı paketin detayları belli oldu. Paketin içinde, ÖTV’siz satılan araçlar için de düzenlemeler bulunuyor.

Türkiye’de 2024 yılı için hesaplanması gereken ÖTV ve diğer vergiler dahil satış bedeli 1 milyon 591 bin TL’nin altında olan binek otomobiller, engellilik derecesi yüzde 90 veya daha fazla olan kişiler için 5 yılda bir kez olmak üzere ÖTV’den muaf tutulacak.

Bu düzenleme, engelli vatandaşların araç alımlarında önemli bir vergi avantajı sağlıyor.

Hazine çalışmasına göre, bu muafiyetler nedeniyle 2024 yılında vazgeçilen ÖTV tutarı 54,8 milyar TL, KDV tutarı ise 10,9 milyar TL olarak hesaplanıyor. 2024 yılının ilk 5 ayında satılan araçların yaklaşık yüzde 30’u bu muafiyet kapsamında satıldı.

Bu düzenleme, engelli bireylerin araç sahibi olma ve ulaşım ihtiyaçlarını karşılamada önemli bir kolaylık sağlarken, aynı zamanda devlet bütçesine de önemli bir yük getiriyor.

Ancak bu vergi muafiyeti, engelli vatandaşların yaşam kalitesini artırma ve sosyal entegrasyonlarını destekleme açısından büyük bir öneme sahip.

İSTİSNA SÜRESİ UZATILIYOR

Taslak çalışmada istisnadan yararlanma süresinin 5 yıldan 10 yıla çıkartılması ve taşıtların veraset yoluyla intikalinde istisnaya konu vergilerin mirasçılar tarafından ödenmesi öngörülüyor.