Papara T-Bank için kaç lira ödeyecek?

Papara T-Bank için kaç lira ödeyecek?

Kısa bir süre önce Polen Menkul Değerleri bünyesine katan Papara’nın sahibi Ahmet Karslı şimdi de banka alacak. Peki Papara T-Bank için ne kadar ödeyecek?

Papara’nın sahibi Ahmet Karslı T-Bank’ı satın almak için yaptığı görüşmelerde son aşamaya geldi. Şimdi gözler kamu otoritesi ve üst kurullarda. Bu şatışa izin verilecek mi? Malum daha önce Papara, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) bünyesinde bulunan bir yazar kasa POS şirketine teklif vermiş ancak teklif düşük bulunduğundan satış gerçekleşmemişti.

Bu durum da şirketin devletten veto yediği yorumlarına neden olmuştu. Papara’nın sahibi Ahmet Karslı’nın uzun süredir satış sürecinde olan T-Bank’ı satın almak için görüşmeler yaptığı ve görüşmenin son aşamaya geldiğine yönelik ciddi duyumlar var. Bazı kaynaklara göre Papara’nın sahibi Ahmet Karslı satın alma işlemini tamamlayıp Rekabet Kurulu ve BDDK’ya gerekli başvuruyu bile yapmış. Üst kurullara gerekli başvuruların yazıldığına dair haberler ciddiyetten uzakken, alıcı ile satıcı arasında ön protokolün yazıldığına dair bilgiler kamuoyunda konuşuluyor. Peki Ahmet Karslı bu satın alma işlemi için ne kadar para ödeyecek?

Sektörde konuşulanlara bakılırsa Papara bu satış için 75 milyon dolar ödeyecek. Peki 75 milyon doları ödemek Türkiye’de banka sahibi olmak için yeterli mi? Parası olan herkes banka sahibi olabilir mi? Bugün bazı basın yayın organlarına satış ile ile ilgili haber yaptırılmasına karşın henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Bu durum da acaba satış sürecinde bir sorun mı var yorumlarına neden oldu. Türkiye’de 40 yaş altı banka patronu henüz yok, bu satış gerçekleşirse bu bir ilk olacak.

T-Bank Ahmet Karslı’ya satılacak mı, satış yapılırsa kamu otoritesi bu satışı onaylayacak mı? Sektörde herkes bu soruların cevabını merak ediyor….