Para Piyasa
Katılım Emeklilik ve Hayat ilk sözleşmesini yaptı
Bireysel Emeklilik Sistemi'nin (BES) en yeni oyuncusu olan ve iki katılım bankası tarafından ortaklaşa kurulan Katılım Emeklilik ve Hayat AŞ. ilk katılımcısı ile sözleşmesini yaptı. EGM'nin 18 Temmuz 2014 tarihli verilerine göre, Katılım Emeklilik ve Hayat AŞ, ilk katılımcısının 496 TL'lik tasarrufu ile yola koyuldu.
BES
Poliçe sayısı 1 milyonu geçti
Yaklaşık 8 yıllık bir süreçte başarılı icraatlara imza atan TARSİM (Tarım Sigortaları Havuzu), 2014 yılında da yükselişini sürdürüyor.  Tarsim’den yapılan açıklamada, yılın ilk 6 ayında, tüm tarım sigortası branşlarındaki poliçe sayısının, bir önceki yıla göre yüzde 22 oranında artış göstererek 1 milyon adedi geçtiği bildirildi. Sigortalı büyükbaş ve küçükbaş hayvanların adedinde yüzde 31 oranında artış kaydedilerek 482 Bin adede yaklaşıldığı, 15 milyon dekarın üzerinde alanın
Sukuk ihraçları ilgi görüyor
Merkezi Malezya'da olan Uluslararası İslami Likidite Yönetimi (IILM), sukuk programını genişleterek gelecek hafta 370 milyon dolardan 860 milyon dolara çıkaracağını açıkladı. Asya, Ortadoğu ve Afrika ülkelerinin merkez bankalarının katıldığı bir konsorsiyum olan IILM, Malezya merkez bankasına yaptığı bildirimde, üç aylık vadeli sukuk ihracının 20 Ocak'ta yapılacağını belirtti. IILM'nin piyasa yapıcı bankaları arasında Bahreynli Al Baraka bankasının Türkiye'deki iştiraki olan Albaraka Türk de yer alıyor.
Kıymetli taş vergisinde şok artış
Ekonomi Bakanlığı’nın İthalatta Gözetim Uygulanmasına İlişkin Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre kıymetli veya yarı kıymetli taş taklitlerinin (bir mesnete monteli olsun olmasın) ithalatında ton başına uygulanan CIF kıymeti 30 gün sonra 3 bin dolardan 15 bin dolara çıkacak. Kelepçeler ve diğerlerinin ithalatında ileriye yönelik ülke ayrımı yapılmaksızın uygulanan gözetim uygulaması çerçevesinde CIF kıymeti ton başına 3 bin dolar olarak uygulamaya devam edecek.
AHE’de hedef fiyatını yükseltti
JP Morgan, Anadolu Hayat Emeklilik  için hedef fiyatını 6.01 lira olarak açıkladı ve "endeks üzeri getiri" tavsiyesiyle değerlendirmeye başladı.   Anadolu Hayat Emeklilik hisseleri TSİ 0946 itibarıyla 4.82 lira seviyesinde işlem görüyordu.
2012 yılında 121 ton altın ithal ettik
Böylece altın ithalatı Aralık'ta bir önceki aya göre yüzde15.2 gerilerken, 2012 yılının tamamında bir önceki yıla göre yüzde 51.5 artış kaydetti.  İstanbul Altın Borsası (İAB) verilerine göre altın ithalatı bu yılın Kasım ayında 4.22 ton, geçen yılın Aralık ayında ise2.33 ton olmuştu. Altın ithalatı 2011 yılının tamamında ise 79.7ton olarak gerçekleşmişti.
Daha Fazla İçerik Yükle