Penta’da manipülatörler keriz silkeliyor, SPK sessiz

Penta’da manipülatörler keriz silkeliyor, SPK sessiz

EKONOMİMANŞET.COM/ÖZEL HABER

Manipülatörlerin maliyeti 3,50 hisse 71,00-TL
Penta hisselerinde 2 haftadır anormal hareketler yaşanıyor. Hissede sürekli satış var. Birileri mal çıkıyor. Yine küçük yatırımcılar mağdur olurken, manipülatörler para kazanıyor. SPK ise yine sessiz…

Ünlü manipülatörler şimdi de Penta hisselerinde iş başında. Borsa çevrelerinde piyasa dolandırıcısı olarak bilinen manipülatörler ellerindeki malları küçük yatırımcıya vermeye başladılar. Evet, Penta hisselerinde yaşanan fiyat hareketleri herkesin dikkatini çekerken, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) hissede yaşananlara, sessiz kalmaya devam ediyor. SPK tarafından yaptığı onlarca işlemden dolayı manipülasyon cezası alan, borsa çevrelerinde piyasa dolandırıcısı olarak bilinen E.Ç. işbirlikçisi K.A’nın bu işlerin başında yer aldığı ve hissede satış yaptığı söyleniyor.
Son dönemlerde borsada yapılan manipülasyonların arkasında hep aynı isimlerin olduğu ve aynı yöntemlerle küçük yatırımcıların dolandırıldığı herkesin dilinde. E.Ç ile K.A.’nın birlikte hareket ettiği yancılarıyla Petrokent hisselerinde olduğu gibi şimdi de Penta hisselerinde satış yaptığı ve tahtadan çıkacakları tüm borsa çevrelerinde konuşuluyor.
Peki ne olacak? Hisse fiyatını suni olarak yükselten manipülatörler, yüksek seviyelerden kademeli olarak hisse satacak, oltaya gelen küçük yatırımcılar yine mağdur olacak. İsimler aynı. Yöntem aynı. Kazananlar manipülatörler kaybedenler hep küçük yatırımcılar.
Son 12 aylık zararı 48 milyon lira olan Penta, son altı ayda 3 milyon lira kar etti. Hisse fiyatı ise bu dönemde %2.500 yükseldi.l Pek bu durum normal mi? Son 12 ayda zarar eden, son altı ayda ise sadece 3 milyon lira sembolik bir kar açıklayan Penta hisselerinin 25 kat yükselmesi normal mi? Değilse SPK. Neden bu duruma sessiz?