Petrol fiyatları hafif düştü

Petrol fiyatları hafif düştü

Petrol fiyatları talepte yavaşlama beklentileriyle geriledi.

Petrol fiyatları, kış mevsimindeki yavaşlama ve Çin’in belirsiz ekonomik görünümü nedeniyle talebe ilişkin ortaya çıkan endişelerin Suudi Arabistan ve Rusya’daki üretim kesintilerinin uzatılmasından kaynaklanan arz sıkışıklığı beklentilerine ağır basmasıyla gerilediler.

ICE’de son 9 seanstır yukarı yönlü seyir izleyen Brent petrolünde fiyat bu saban düne göre 31 cent düşüşle varil başına 90,29 dolara geriledi. NYMEX’de Batı Teksas ham petrol ode 29 sent düşerek 87,25 dolara geriledi.

CMC Markets analisti Leon Li, “Şu anda arz kısıtlamaları nedeniyle herhangi bir olumsuz faktör görmemiz gerçekten zor. Ancak, dördüncü çeyrekte olduğu gibi olası talep risklerini göz önünde bulundurmamız gerekiyor, piyasa yaz talebinin sona ermesinin ardından petrol tüketimi için zirve dışı bir sezona doğru yavaşlayabilir” değerlendirmesini yaptı.

Li, Çin verilerindeki zayıflığın yavaşladığını, ticaret verilerinin piyasa anketlerine kıyasla daha yavaş düşüşler gösterdiğini ve Çin hükümetinin de finans ve emlak piyasalarında bir dizi politika destekleyicisini uygulamaya koyduğunu, bununla birlikte, Çin’in talep toparlanmasının hızını değerlendirmek için henüz çok erken olduğunu, ancak yine de Temmuz ayından daha iyi olmasının beklendiğini sözlerine ekledi.

BMI analistleri de hazırladıları raporda, “OPEC+’nın arz kısıntısı adımları, İran’dan yaptırım uygulanan varillerin geri dönmesiyle kısmen baltalanıyor. , İran’ın ham petrol üretiminin Ocak ayındaki 2,55 milyon varil/gün seviyesinden Temmuz ayında 2,83 milyon varil/gün seviyesine ulaştı. Ayrıca, ABD’li yetkililerin Venezuela’nın yeni başkanlık seçimleri yapma planlarını ilerletmesi halinde yaptırımları hafifletmek için teklifler hazırladığı bildirildiğinden, Venezuela üretim tahminimiz için yukarı yönlü risklere de dikkat çekiyoruz” ifadelerini kullandılar.

Amerikan Petrol Enstitüsü rakamlarına atıfta bulunan piyasa kaynaklarına göre, ABD ham petrol stoklarının 1 Eylül’de sona eren haftada 5,5 milyon varil azaldığı tahmin ediliyor.

ABD Enerji Bakanlığı’nın resmi stok verileri bugün saat 18:00’de açıklanacak.