Petrolde bu seviyeler önemli

Petrolde bu seviyeler önemli

Brent petrolün varil fiyatı, haftanın ikinci işlem gününde değer kaybında ilerliyor. Brent petrol, gün içerisinde 83,36 dolar ile 87,28 dolar arasında hareket ederken; saat 12:44 itibarıyla yüzde 1,21 oranında düşüşle 83,50 dolarda işlem görüyor. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 76,87 dolardan alıcı buldu.

Dün 87,48 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 84,5 dolar seviyesinde tamamlamıştı.

Brent petrolde teknik olarak 84,20 ile 84,38 dolar aralığının direnç, 84,02 ile 83,84 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

Fiyatlar neden geriliyor?

Fiyatlardaki düşüşte, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) yarın açıklayacağı para politikası kararları ve Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubu toplantısı öncesinde yatırımcıların ihtiyatlı tutumları etkili oldu.

Fed’in 25 baz puan faiz artırmasına kesin gözüyle bakılırken, piyasalarda daha fazla faiz artışının küresel ekonomiyi yavaşlatacağı ve petrol talebini zayıflatacağı endişeleri artıyor. Bu durum ise petrol fiyatlarında düşüşe neden oluyor.

Öte yandan, OPEC+ grubu 1 Şubat’ta üretim politikasını gözden geçirmek üzere çevrim içi toplanacak.

OPEC+ ülkeleri, 5 Ekim 2022’deki toplantıda, günlük petrol üretimini Kasım 2022’den itibaren 2 milyon varil azaltma kararı almıştı.

Avrupa Birliği’nin Rus rafineri petrol ürünlerine yönelik ambargosu 5 Şubat’ta yürürlüğe girecek. Aynı gün, G7 ülkelerinin bu ürünlere yönelik tavan fiyat uygulamasının da devreye girmesi bekleniyor.