Prof. Dr. Hakan Kara’dan haziran enflasyonu değerlendirmesi!

Prof. Dr. Hakan Kara’dan haziran enflasyonu değerlendirmesi!

TÜİK haziran enflasyon oranını beklentilerin altında yüzde 1,64 olarak açıkladı. Böylece altı aylık enflasyon yüzde 24,73 oldu. İktisatçı Prof. Dr. Hakan Kara, haziran enflasyonunun düşük gelme nedenini açıklayarak, “Bir aylık değere bakıp bunu trend olarak görmek pek sağlıklı değil” yorumunda bulundu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) haziran ayı enflasyonunu beklentilerin altında yüzde 1,64 olarak açıkladı. Yıllık enflasyon yüzde 71.60 oldu.

TÜİK ocak enflasyon oranını 6,70, şubat enflasyon oranını yüzde 4,53, mart enflasyon oranını 3,16, nisan enflasyon oranını 3,18, mayıs enflasyon oranını ise 3,37 olarak açıklamıştı. Altı aylık enflasyon farkı yüzde 24,73 oldu.

AA Finans’ın enflasyon beklenti anketine katılan 15 ekonomist, haziran enflasyonunu yüzde 2,28 olarak öngörmüştü. Ankete katılan ekonomistlerin haziran ayı için enflasyon beklentileri en düşük yüzde 1,90, en yüksek yüzde 3,00 aralığındaydı.

Altı aylık enflasyon farkı memur ve emekli zammında belirleyici oluyor. Haziran ayı enflasyonunun düşük çıkması memur ve emeklinin alacağı altı aylık enflasyon farkının da düşük olacağı anlamına geliyor.

Hakan Kara’dan enflasyon yorumu

Eski Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başekonomisti Prof. Dr. Hakan Kara, haziran enflasyonunun neden düşük çıktığını açıkladı.

Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kara, X (Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

Memur ve emekliye daha az ücret artışı yapmak için bütün kamu zamları Temmuz’a ertelendiğinden Haziran enflasyonu epey düşük çıktı. Bir aylık değere bakıp bunu trend olarak görmek pek sağlıklı değil.