Rusya’nın ticaretinde ruble ve dost ülke para birimlerinin payı arttı

Rusya’nın ticaretinde ruble ve dost ülke para birimlerinin payı arttı

Rusya Merkez Bankası, ülkenin dış ticaretinde ruble, yuan ve dost ülke para birimlerinin payının yüzde 80 seviyesine ulaştığını bildirdi.

Rusya Merkez Bankasından yapılan yazılı açıklamada, Moskova Borsasında ABD’nin yaptırımları nedeniyle dolar ve avro cinsinden gerçekleştirilen işlemlerin sonlandırılmasına ilişkin değerlendirmelere yer verildi.

Moskova Borsasına yönelik yaptırımların yalnızca iç döviz piyasasındaki işlemlerin yapısını değiştirdiğine işaret edilen açıklamada, ihracattan kaynaklanan döviz girişinin ve ithalat için ödemelerin etkilenmeyeceği belirtildi.

Döviz kurlarının artık tezgah üstü piyasadan elde edilen verilerle belirleneceğinin kaydedildiği açıklamada, vatandaşların ve şirketlerin bankalardan dolar ve avro almalarıyla ilgili herhangi bir kısıtlama olmadığı ifade edildi.

Rus pazarında dolar ve avronun payının son yıllarda önemli oranda azaldığına dikkati çekilen açıklamada, “Bu, ticaretin Doğu’ya yönlendirilmesinin ve ödemelerin ruble, yuan ve dost ülkelerin diğer para birimlerine değişmesinin bir sonucudur. Bu para birimleri şu anda dış ticaret ödemelerinin yaklaşık yüzde 80’ini oluşturmaktadır.” ifadeleri yer aldı.

Açıklamada, Moskova Borsasında yuanın payının yüzde 54 seviyesinde bulunduğu ve döviz işlemlerinde çok kullanılan para birimi olduğunun altı çizildi.

ABD Hazine Bakanlığı, Moskova Borsasını dün yaptırım listesine almış, kararın ardından Moskova Borsasında dolar ve avro cinsinden yapılan işlemler sonlandırılmıştı.

Rus yetkililer, ABD’nin uyguladığı tüm yaptırımların yasa dışı olduğunu belirtiyor.