Sağlığınızı kim yönetiyor?

Sağlığınızı kim yönetiyor?

Son yıllarda dünyada sağlık alanında en çok öne çıkan konular arasında “bütünsel sağlık yönetimi ve önleyici tıp” yaklaşımları yer alıyor. Önleyici tıp; yaşam tarzı, genetik yatkınlık, çevresel faktörler gibi etkilerden oluşabilecek hastalıkların ortaya çıkmadan önce kontrol altına alınmasına yönelik girişimler olarak adlandırılıyor. Bütünsel sağlık yönetimi ise sağlığı; önleyici tıp yaklaşımı ile birlikte fiziksel, zihinsel ve ruhsal açıdan bir bütün olarak ele alıyor.
Sağlık sektöründe, teknolojinin de yardımıyla önleyici tıp ve bütünsel sağlık konularında bireylere çeşitli tamamlayıcı sağlık hizmetleri sunuluyor. Sağlıklı yaşam yolculuklarında üyelerine kişiye özel rehberlik sunan LifeClub Sağlıklı Yaşam Hizmetleri Genel Müdürü Elif Elkin, ortalama ömür uzadıkça insanların sağlık konusunda daha bilinçli olmaya başladıklarını belirterek, şunları söylüyor: “Sadece uzun yıllar boyu yaşamak değil, anlamlı bir hayat sürmek, keyifle ve sağlıkla günlerimizi geçirmek önemli bizim için. Bu da bütünsel olarak sağlığımızı korumakla mümkün. Biliyoruz ki; 20 yıl sonraki yaşam kalitemizi bugün attığımız adımlarla biz belirliyoruz. O nedenle beslenmemize, hayatımıza kattığımız fiziksel aktiviteye, uyku düzenimize, bağışıklık sistemimizi korumaya ve de periyodik kontrollere verdiğimiz önem her geçen gün daha da artıyor.

Birleşmiş Milletler Sürdürülebilirlik Hedefleri arasında üçüncü sırada yer alan ‘insanların sağlıklı yaşamalarını ve herkesin her yaşta refahını sağlamak’ maddesi tüm dünyanın gündeminde. Bu da bütünsel sağlık yönetimi ve önleyici tıp yaklaşımının önemini daha da artırıyor. Başka bir deyişle sağlıklı yaşam biçimi ve düzenli kontroller, ileride oluşabilmesi muhtemel hastalıklar için riski en aza indirmeyi, erken teşhis ile tedavinin çok daha kolay olmasını mümkün kılıyor.’’

LifeClub Sağlıklı Yaşam Hizmetleri Genel Müdürü Elif Elkin, “Bütünsel sağlık yönetimi ve önleyici tıp konuları ülkemizde her ne kadar yeni yeni konuşulsa da insanımız sağlığı konusunda gerçekten dikkatli ve bu konuları ciddi anlamda önemsiyor. Sağlık söz konusu olunca akan sular duruyor. Dolayısıyla bu konularda daha fazla bilinçlendirme yaparak bunun lüks değil bir ihtiyaç olduğunu anlatmamız gerekiyor” diyerek, sözlerine şöyle devam ediyor:

“Örneğin; kanser gibi tehlikeli hastalıklar için semptom görüldüğünde bazen tedavi için geç kalınabiliyor. Bununla birlikte, kişiye özel periyodlarda düzenli kontrolleri hayatımıza kattığımızda, bazı sağlık problemlerini henüz herhangi bir belirti ortaya çıkmadan dahi tespit edilebiliyor. Bu nedenle periyodik muayene konusu çok önemli. Yılda bir kere yaptırdığımız standard check-up bizim için yeteri derecede koruyucu olmayabiliyor. Oysa ki; bu kontrollerin sıklığı yaşımız, cinsiyetimiz, genetik hikayemiz gibi parametrelere göre belirlendiğinde, sonuç çok daha etkin bir sağlık yönetimi oluyor. Bu yeni yaklaşımda, periyodik muayenelerde özellikle sağlıklı kişilerde belirli muayene ve laboratuvar tetkiklerinin yapılmasının yanı sıra, hastalıkları gerçekleşmeden önlemelerine yardımcı olacak, yaşam stillerine dair eğitim ve danışmanlık hizmeti de veriliyor. Yılda bir gerçekleştirilen check-up’lar bu tanımlamalar ışığında ikincil bir korunma önlemi iken (hastalığın olduğu fakat belirtinin olmadığı dönem) periyodik muayene birincil korunma önlemi (hastalığın da belirtisinin de olmadığı; ancak risk faktörlerinin olduğu dönem) olarak karşımıza çıkıyor.”

LifeClub’ın bütünsel sağlık yönetimi anlayışının bir ürünü olarak doğduğunu belirten Elif Elkin, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdiklerini belirterek, “İnsanların sağlıklı yaşam yolculuklarında rehberlik etmek için hep yanlarındayız. LifeClub uygulaması; kişiye özel atanan bir hekim rehberliğinde bütünsel sağlık yönetimi hizmeti için LifeClub Sağlık, spordan diyete, zihin sağlığından uyku düzenine yol gösterecek programlar ile LifeClub Wellness ve sağlıklı bir yaşam için ihtiyaç duyulan ürün ve hizmetleri ayrıcalıklı koşullarla sunan LifeClub Platform adıyla 3 modülle hizmet sunan bir yapı . Bu hizmet aslında hayatınızın her döneminde iyiliğiniz, sağlığınız için kontrolü elinize alma fırsatı sunuyor Gelecekteki kaliteli, sağlıklı bir yaşam için bugün atacağınız adımlarınızda yol göstericiniz olmak istiyoruz.” diyor.