Sancaktepe Şehir Hastanesi için düzenlenen ihale iptal edildi

Sancaktepe Şehir Hastanesi için düzenlenen ihale iptal edildi

Birgün Gazetesi’nin haberine göre, 14 Mayıs seçimlerine kısa bir süre kala Sancaktepe Şehir Hastanesi için apar topar bir ihale düzenlendi.


PAZARLIK USULÜYLE RÖNESANS’A VERİLDİ
Sağlık Bakanlığı’na bağlı Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü’nün düzenlediği ihale kapsamında 19 Nisan’da sözleşme imzalandı. Şehir hastanesinin Cumhurbaşkanlığı Sarayı, MİT Yerleşkesi, Okluk Yazlık Sarayı gibi birçok projenin müteahhidi olan Rönesans Holding’e yaptırılacağı açıklandı. Bakanlık kasasından ihale kapsamında Rönesans’a ödenecek para ise tam 16 milyar 138 milyon TL olarak duyuruldu. Milyarlarca liralık ihale, Kamu İhale Kanunu’nun “afet, salgın hastalıklar ile ani ve beklenmeyen olayların” ortaya çıkması durumunda kullanılması gereken tartışmalı 21/B maddesinde düzenlenen “pazarlık” usulüyle yapıldı. Bu ihale maddesi, uzun yıllardır “adrese teslim ihale” olarak yorumlanıyor.


MTY ŞİRKETİ YARGIYA TAŞIDI
Ancak dev ihale, MTY İnşaat Mimarlık Şirketi tarafından mahkemeye taşındı. Şirket, Sağlık Bakanlığı’nın ihaleye istediği firmaları davet ederek pazarlık usulü ile ihale düzenlediğini belirterek eşitlik ilkesine uygun davranılmadığını kaydetti. Şirket, ayrıca kamu yararının da bulunmadığını belirtti. 


ANKARA 15’İNCİ İDARE MAHKEMESİ İPTAL ETTİ
Başvurunun ardından Ankara 15’inci İdare Mahkemesi, dev ihalenin iptaline karar verdi. Kararda, “Dava konusu ihalenin istisnai bir yöntem olan pazarlık usulü ile yapılması için yeterli gerekçelerin ortaya konulmadığı (…) dava konusu ihalenin pazarlık usulü ile gerçekleştirilmesinde hukuka uyarlık bulunmamaktadır” denildi.


KÜLLİYE’YE ŞİKÂYET İDDİASI
Gazete, bu kararın ardından iktidara yakınlığıyla bilinen Rönesans Holding’in ihaleyi Külliye’ye şikâyet ettiğini de ileri sürdü. Gazetenin haberinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) İstanbul Deprem Seferberlik Planı’nda ise söz konusu askeri havalimanının afet anında kent için oldukça önemli olduğu da vurgulandı. Söz konusu planda havalimanının tahliye noktası ve lojistik üssü olarak kullanılabileceği de vurgulanmıştı. 


BİR YANDA İHALE İPTALİ DİĞER YANDA PR HABERLERİ
Bu haber bugün Birgün gazetesinde yer alırken başka gazetelerde dikkat çekici bir Rönesans Holding haberinin yer alması şirketin ihale iptalinin ardından bir PR çalışması başlattığını düşündürttü. Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı İpek Ilıcak Kayaalp Ekonomi gazetesinde Vahap Munyar’ın köşesinde ve Milliyet Gazetesi’nde ekonomi servisi imzalı bir haberde Rönesans’ın enerji hisselerinin halka arza açılmasına ilişkin görüşleri yer aldı. Haberde, Rönesans’ın “Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi” listesinde 24’üncü olduğu da vurgulandı.( Patronlar Dünyası)