Scope: Seçimler belirsizliği kötüleştirdi

Scope: Seçimler belirsizliği kötüleştirdi

Scope Ratings: Türkiye’de seçimin ikinci tura kalması uzun süredir devam eden ekonomi politikası belirsizliğini kötüleştirdi.

Scope Ratings, Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci tura kalması ile Türkiye’yi daha derin ödemeler dengesi problemleri gelişmesini engellemek için seçim sonrası politikasını yeniden ayarlama konusunda bir çok zorluk ile karşı karşıya bıraktığını savundu.

“Politikanın normalleşmesi ve ekonomik iyileşme için zamana ihtiyaç olduğu dikkate alındığında, yeni bir siyasi liderlik olsun ya da olmasın Türk lirası üzerinde baskı devam edecek” değerlendirmesini yapan Scope, Cumhurbaşkanı yeniden seçilmesi halinde bunun politika devamlılığı ve belirsizliğin sürmesi şeklinde değerlendirileceğini vurguladı. Scope, gevşek para politikasının, giderek artan karmaşık makro ihtiyati düzenlemelerin ve genişlemeci bütçe politikasının ekonomiyi büyüyen kur krizi ve derinleyen ödemeler dengesi problemleri ile düzensiz şekilde ayarlamaya maruz bırakacağını da öne sürdü.

Scope, çok taraflı kurumsal destek olmaması durumunda Türkiye’nin dövize ulaşmak ve için Körfez İşbirliği Konseyi üyeleri ve Rusya gibi ülkeler ile kısa vadeli ikili anlaşmaları devam ettirmesinin gerekeceğini de belirtti.