Sigortan varsa işsiz kalmaktan korkma

Sigortan varsa işsiz kalmaktan korkma

Ekonomide yaşanan dalgalı seyir bir çok sektörü etkiliyor. Bu etkilerden en çok yara alanlar ise çalışanlar oluyor. Şirketler yıllık ücret artışlarını yıllık enflasyondaki artışa endekslerken, işten çıkarmalar da işverenler için her zaman farklı bir seçenek olarak masada kendine bir yer buluyor. İşte burada da sigorta sektörünün önemli bir ürünü dikkat çekiyor. Bu da işsizlik sigortası ürünleri.  Bu ürünler ülkemizde çoğunlukla “Kredi Kartı İşsizlik Sigortası”, “Kredi Destek Sigortası”, “Gelir Güvencesi Sigortası”, “Avans Hesap Ödeme Güvencesi Sigortası” ve “Fatura İşsizlik Sigortası” adı altında satılıyor. Söz konusu ürünlerden alanların işsiz kalması durumunda verilen teminat tutarında kişinin borçları karşılanıyor ve sigortalının olası kötü günlerini daha rahat bir şekilde geçirmesi sağlanıyor.

Bugün birçok sigorta şirketi bankalar aracılığıyla aylık çok minik primlerle bu ürünleri satıyor. DÜNYA Gazetesi olarak söz konusu ürünlerin faydalarını sektör temsilcilerine sorduk. Sektör temsilcileri bu ürünlere olan ilginin son yıllarda ciddi oranda artış yaşandığını belirterek, söz konusu ürünlerin küçük primlerle vatandaşların sigortayla tanışmasında büyük önem taşıdığını ve faydaları görüldüğünde ise vazgeçilmez sigortalar olduğunu ifade ediyorlar.

Primler kredi kartında hesap özetinin yüzde 1’i

Bu ürünlerin fiyatları ise çok pahalı değil.  Fiyatlar alınan kredi tutarı, kredi vadesi, kredi faizi ve kişinin yaşına göre değişiklik göstermekle beraber, kredi kartı destek sigortasında da aylık prim tutarı, toplam kredi kartı hesap özeti borcunun yüzde 1’i olarak tahsil ediliyor. Yani aylık 5 bin liralık bir hesap özetinin varsa, aylık 50 lira bir prim ödemesi yapılıyor.  Söz konusu kredi kartı işsizlik sigortasında teminat tutarları da  kredi kartı başına en fazla 10 bin TL olabiliyor.

İlginin yoğun olduğu söylenebilir

Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen, “İşsizlik sigortası ürünlerine ilginin yoğun olduğunu söyleyebiliriz. Bu ilginin önümüzdeki senelerde de artacağını düşünüyoruz. Kredi kartı harcamaları için kriz anları ya da ödenemeyen gibi durumlarda güvence isteyen kişilerin özellikle tercih ettiği “Kredi Kartı İşsizlik Sigorta”sını, müşterilerimize, Aksigorta olarak yaklaşık 4 yıldır sunuyoruz ve sunmaya da devam edeceğiz” dedi.

Müşteri sayısı giderek artıyor

Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü Mete Uğurlu, “2009 ve 2010 yıllarında global ekonomik krizin etkisiyle kredi kartı ve bireysel kredi borcunu ödemeye yönelik sigorta ürünlerine gösterilen talep artmıştır. Önümüzdeki dönemde de söz konusu sigortaya olan ilginin artarak devam edeceği ve kredi ile kredi kartı borçlarını ödeyememe kaygılarına son verecek Kredi Destek Sigortası ve Kredi Kartı Destek Sigortası sahibi olan müşteri sayısının giderek artacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

Bu ürünler ekonomiye katkı sağlıyor

Garanti Emeklilik Genel Müdürü Cemal Onaran, “Ekonomik dalgalanmalarda, çalışanların karşılaşabileceği işsizlik riskini teminat altına alan bir çok ürünün müşteriye sunulması hem farklı kitlelere alternatif çözümler sunuyor hem de ekonomiye katkı sağlıyor. Bu nedenle işsizlik ürünlerine olan talebin devam edeceğini düşünüyoruz” dedi.

Artan oranda bir trend bekliyoruz

Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Mehmet Bostan,  “Bu ürünler için 2014 yılında artan oranda bir trend bekliyoruz. Halihazırda kredi kartı koruma ürünü ile ilgili çalışmalarımız da devam ediyor” şeklinde konuştu.

Kredi kullanımınaparalel artacaktır

Allianz yetkileri işsizlik teminatı içeren hayat ürünlerine karşı banka ve finans kurumlarının ilgisi artmakta olduğunu ve önünüzdeki günlerde de kredi kullanım kapasitesine bağlı olarak daha da artacağını belirttiler.

Bu ürünlerin faydaları nelerdir?

İşsizlik sigortaları, düzenli işimizi kendi irademiz dışında kaybetmemiz durumunda maruz kalacağımız finansal riskleri teminat altına almaya yönelik koruma ürünleri olarak adlandırılıyor. İşsizlik sigortaları sayesinde, işsizlik, yaşam kaybı, sakatlık gibi hayatın beklenmedik durumlarına karşı, kredi kartı ödemeleri, kredi borçları ve bunun gibi kişisel finansal yükümlülüklerin teminat altına alınması mümkün oluyor.  Bu özellikleri ile işsizlik sigortaları, öncelikle bireyleri koruma amacına hizmet ediyor.  Diğer taraftan kredi/kredi kartı kullandıran kurumlar açısından da borcun geri dönüşü konusunda karşılaşılabilecek muhtemel riskler minimuma indiriliyor. Öte yandan uzun süreli konut kredilerinin çok olduğu bir dünyada işsiz kalınması durumunda kredi taksitlerini ödeyerek destek olan Kredi Ödeme Güvencesi başta olmak üzere işsizlik teminatı içeren ürünlerin faydaları da çok fazla.