TARSİM Heyeti İsviçre ve İspanya’da temaslarda bulundu

TARSİM Heyeti İsviçre ve İspanya’da temaslarda bulundu

TARSİM Heyeti, iklim değişikliğinin tarımsal faaliyetler üzerindeki etkilerine bağlı olarak dünyada giderek önem kazanan tarım sigortaları ile ilgili gelişmeleri yakından takip etmek ve bilgi alışverişinde bulunmak üzere, Ekim ayında İsviçre ve İspanya’da bir dizi teknik ziyaret gerçekleştirerek, temaslarda bulundu.

İsviçre’de Hasar Tespit Toplantısı’na Katılım Sağlandı

TARSİM Yönetim Kurulu Üyesi ve Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi Genel Müdürü Serpil Günal, TARSİM’in de üyesi olduğu Uluslararası Tarımsal Üretim Sigortacıları Birliği (AIAG) Hasar Tespit Komisyonu 2022 Yılı Strateji toplantısına katılım sağladı. Toplantıda, bu yıl düzenlenen seminer ve etkinliklerin değerlendirmesi yapıldı. Mevcut tarım sigortaları uygulamaları ve hasar tespit işleyişleri hakkında bilgi alış verişinde bulunuldu. İlerleyen yıllarda düzenlenebilecek programlar istişare edildi. 2024 yılında AIAG hasar tespit seminerinin fındık ürününde, TARSİM’in ev sahipliğinde Türkiye’de yapılması kararlaştırıldı. Programın devamında ise reasürör firmalar Scor ve Swiss Re’ye nezaket ziyareti gerçekleştirildi.

İspanya’da Sera Sigortaları Uygulamaları İncelendi

Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı ve Tarım Sigortaları Havuzu Yönetim Kurulu Üyesi Bekir Engürülü, Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) Daire Başkanı ve Tarım Sigortaları Havuzu Yönetim Kurulu Üyesi Burçin Köroğlu Balta, Genel Müdür Günal ve beraberindeki heyet, kamu-özel sektör işbirliğini yıllardır başarıyla yürüten ve TARSİM’in de kuruluşunda örnek aldığı İspanya’da ziyaretler gerçekleştirdi. Bu ziyaretlerde, tarım sektöründe yaşanan gelişmeler, iklim değişikliğine bağlı olarak üreticilere sunulan teminatlar ve kapsamları ile özellikle «Sera Sigortası, Seralarda Risk Yönetimi ve Hasar Tespit Süreçleri» ve buna ek olarak kuraklık hasar tespiti konularında İspanya uygulamaları hakkında Agroseguro ve Mapfre Re ile bilgi alışverişinde bulunuldu. Seraların yoğun olarak konumlandığı Almeria bölgesinde farklı türde seralar ziyaret edilerek sahada gözlemler yapıldı. Türkiye’deki uygulamalara ilişkin bilgiler verildi.