“Teminat ve bilanço sorunumuz yok”

“Teminat ve bilanço sorunumuz yok”

Türkiye Sigorta Genel Müdürü Atilla Benli, “Depremin en fazla etkilediği sektör sigorta oldu. Biz de sektör olarak hem hasar hizmetiyle, hem sigortalının yanında olarak kendimizi ispat ettiğimiz bir dönem geçirdik. Sigorta sektörü tarafından yaklaşık 75 milyar lira civarında bir hasar ödemesi olacağını düşünüyorum. Burada sigortalılık oranı olarak bir eksiğimiz deprem bölgesinde yüzde 20 dolayında sigortalılık oranı var. 75 milyar liranın 3-4 kat üzerinde hasar ödeme kapasitemiz var.” dedi.

Bloomberg HT’ye konuşan Benli, “Türkiye Sigorta olarak bir milyon 300 bin sigortalımızın 3,5 milyon civarında da poliçemizin olduğu bir bölgeydi. Haziran ayında deprem bölgesinde yüzde 95 oranında ticari ve bireysel olarak tüm hasarlar ödenmiş olacak.” diye konuştu.

Finansal sigortalar, sağlık sigortaları ve BES’te potansiyel olduğunu söyleyen Benli, “Yüzde 16’lık özkaynak kârlılığını devam ettirmek istiyoruz. Mevcutta ilk çeyrek sonuçlarımız bütçelediğimizden iyi geldi. Haziran ayında bütçeyi revize etmeyi planlıyoruz. Türkiye Sigorta olarak yüzden 180 artışla bir teknik kârımız var. Sektör olarak teminat ve bilanço sorunumuz yok, sorunumuz sigortalılık oranının yükselmemesi.” şeklinde konuştu.

Benli, “Şirketten trafik poliçesi alınamazsa platformdan teklif alınabilecek. Trafik sigortasında birikmiş maliyet var, serbest tarifeyle çözülür. Trafik sigortasında SGK’ya ödenen payın kalkması primi düşürebilir. BES’te fon büyüklüğü olarak 102 milyar lirayı geçtik. Artık düğünlerde BES barkodu takılabilecek.” dedi.