Termo Teknik 2023’te yatırıma devam edecek

Termo Teknik 2023’te yatırıma devam edecek

Çorlu’da, dünyanın en büyük panel radyatör fabrikasında üretimine devam eden, ısı sistemleri tedarikçisi olan Termo Teknik’in Türkiye Ticari Genel Müdürü M. Emin Kasan , 2022 yılını değerlendirdi ve 2023 yılına ilişkin öngörülerini açıkladı.

Termo Teknik’in, Avrupa ve dünya ekonomisinin durgunluk eğilimine girdiği, Türkiye’de yeni inşaat yapımının azaldığı 2022 yılında, ekonomik belirsizliklere rağmen yatırımlara ve büyümeye devam ettiğini belirten Kasan, şunları söyledi:

“2022 yılında, sürekli yatırım ve yenileme yaklaşımımızın sonucu olarak 8’inci üretim hattımızı devreye aldık ve kapasitemizi yıllık 4.5 milyon metreden, 5.2 milyon metreye taşıdık. Enerji verimliliği, robot teknolojisi, otomasyon gibi alanlara yatırım yaparak üretim sürecimizi iyileştirdik ve sürdürülebilirliğe katkılarımızı devam ettirdik. Yeni ambar inşaatımızı tamamlayarak 6.500 m2’lik bir depolama alanı oluşturduk ve kesintisiz tedarik olanaklarımızı artırdık. Aileden gördüğümüz bayilerimize iş anlayışımızın gereği olarak pandemi döneminde verdiğimiz desteğe, ilişkilerimizi güçlendirerek devam ettik.

Cumhuriyetimizin yüzüncü yılı olan 2023’de, Avrupa ve dünya ekonomisinde beklenen yavaşlama eğilimine, genel seçim süreci ve sonrası senaryoların Türkiye ekonomisinde yaratabileceği belirsizliklere rağmen yatırımlarımızı sürdürmeye, yeni ürünleri Türk tüketicisi ile tanıştırmaya ve ülkemiz ekonomisine katkı sunmaya devam edeceğiz”

2022 DEĞERLENDİRMESİ

2022 yılında Avrupa ve Dünya ekonomilerinde uzun süredir görülmeyen hızlı enflasyon artışları ve bunu takip eden faiz artışlarının meydana geldiğini, Türkiye ekonomisinin ise yüksek enflasyon sürecine girdiğini belirten Kasan şöyle devam etti:

“2022 yılına pandeminin çok yönlü etkisi altında girdik. Koronavirüs salgını gerek ülkemizi, gerekse dünyayı toplumsal ve ekonomik açıdan olumsuz etkiledi. Pandemi sonrası dönemde ABD ve Avrupa’da enflasyon ve faizler yükseldi, ekonomik büyüme yavaşladı. Bunun yanı sıra hemen kuzeyimizde patlak veren Rusya-Ukrayna savaşının çok yönlü olumsuz etkisi sadece savaşan ülkelerde değil, özellikle Avrupa’da hissedildi. Türkiye’de doğal olarak bu tablodan etkilenen ülkeler arasında yer aldı. Hız kazanan enflasyon artışı ve kurdaki belirsizlik, Avrupa ve dünyada yaşanan olumsuz gelişmelerle birleşince, işletmelerin planlama yapması zorlaştı.

Biz finansal yapısı güçlü, köklü bir şirket olarak 2022 yılında yatırıma ve üretime devam ettik. Çalışanlarımızın sağlığına ve iş güvenliğine yönelik her türlü önlemi en üst seviyede alarak üretim, ihracat ve verimliliğimizi artırmanın yollarını aradık.”

BAYİLERE YENİ ÜRÜN

Kasan, 2022 yılında Termo Teknik’in bayileri ile yüz yüze yakın iletişimi sürdürdüğünü, pandemi koşullarında yapılamayan ziyaretlere hız kazandırıldığını belirterek şu bilgileri verdi:

“Her koşulda iş ortaklarımızın yanında olmayı gelişim stratejimizin bir parçası olarak görüyoruz. Bir yandan bayilerimiz ile sıkı iletişimi sürdürürken, bir yandan da aldığımız önlemlerle bayilerimizi yüksek enflasyon ve kur dalgalanmalarından korumak için çaba sarf ediyoruz. Termo Teknik bayileri ile birlikte büyük bir ailedir ve bayileri ile uzun dönemli çalışma anlayışına bağlı olarak güven esasına dayalı bir iletişim ve iş ilişkisi sürdürmektedir.

Önümüzdeki yıl kombi ve panel radyatör alanlarında yüksek teknoloji ile üretilen, gelişmiş özelliklere sahip yeni ürünlerimizi Türk halkının beğenisine sunacağız. Silüet ve Termolux panel radyatör serilemiz ile LOGIC yoğuşmalı kombi serimizi yeni ürünler ile zenginleştirerek kullanıcıların seçme şansını arttıracağız. Böylece, bayilerimizin sunduğu ürün skalası da, genişleyecek, yeni ürünlere ilişkin bayilerimize verdiğimiz eğitimler artacak, iletişimimiz daha da güçlenecek.

2023 BEKLENTİLERİ

Termo Teknik Türkiye Ticari Genel Müdürü M. Emin Kasan, 2023 yılına ait beklenti ve öngörülerini şöyle sıraladı:

“2022 yılında grubumuz açısından önemli bir gelişme yaşandı. İştiraki olduğumuz Stelrad Group dünyanın önde gelen radyatör üreticilerinden olan DeLonghi Radiators’ı satın aldı. Böylece Avrupa ve Dünya radyatör pazarındaki konumunu daha da güçlendirmiş oldu. Bu önemli satın almanın Türkiye’de yaptığımız çalışmalara olumlu katkısının olacağını düşünüyoruz.

İhracatımızın önemli bir bölümünü gerçekleştirdiğimiz Avrupa Pazarı daralma, Türkiye’de ise yeni inşaat sayısı düşme eğilimi gösteriyor. Bu iki olumsuz eğilimin 2023 yılında devam edeceğini tahmin etmiyoruz.

Buna karşılık ülkemizde 2023 yılında, enflasyonun düşmeye başlayacağını, kur hareketliliğinin ise 2022’ye göre daha istikrarlı bir çizgiye kavuşacağını öngörüyoruz.

2023’de Türkiye’de piyasaya süreceğimiz yeni kombi ve panel radyatör modelleri ile pazarımıza bir hareketlilik getirmeyi ve Termo Teknik’in üstün özellikleri ile verimli ısınma ihtiyacı olanları buluşturmayı amaçlıyoruz. Yeni ürünlerimizi duyuracak olmanın heyecanını şimdiden yaşamaya başladık.

Gelecek yıl ayrıca, Rusya ile Ukrayna arasında devam eden, binlerce kişinin ölümüne ve yaralanmasına, milyonlarca insanın göç etmesine yol açan savaşın sona ermesini ümit ediyoruz.

Çorlu’da bulunan fabrikamıza toplam 120 milyon doların üzerinde yatırım yaptık. Türkiye ekonomisine ve ülkemizin geleceğine her zaman güvendik ve güveniyoruz. Bu güvenimizin sonucu olarak Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında yatırımlara, üretim yapmaya, iç ve dış pazarlara ve müşterilerimize yüksek kaliteli ürünler sunmaya, iş ortaklarımızla güven ve istikrara dayanan ilişkimizi artırarak sürdürmeye devam edeceğiz.”

İRTİBATTA KALALIM!

En son haberlerimizle sizi güncel tutmak isteriz

İstenmeyen posta göndermiyoruz!

Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

close

İRTİBATTA KALALIM!

En son haberlerimizle sizi güncel tutmak isteriz

İstenmeyen posta göndermiyoruz!

Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.