Tether rezervlerini koruyacak

Tether rezervlerini koruyacak

Tether, rezervleri korumaya odaklanmaya devam edeceğini bildirdi.

Tether, yıllardır yaptığı gibi rezervleri korumaya odaklanmaya devam edeceğini bildirdi.

Tether’den yapılan açıklamada şöyle denildi:

“FTX kripto borsasındaki iflas söylentileri ve Alameda Research’ün içinde bulunduğu finansal duruma ilişkin endişelerin gölgesinde, her şeyden önce tüm kripto ekosisteminin sözcüsü olarak hareket etmek ve bir krizin bir sektör yaratmayacağını yinelemek istiyoruz.

Öncelikle; bu olay neticesinde ortaya çıkan dalgalanma ne olursa olsun, kripto para ve blok zinciri teknolojisi, modern dünyada işe yaramayan bozuk bir modeli dönüştürmek suretiyle finansal katılım konusunda yeni bir devrimin fitilini ateşlemektedir.

İkinci olarak, şu aşamada Tether’in FTX veya Alameda Research’e karşı kesinlikle hiçbir itibarı olmadığını teyit etmek isteriz. Tether, Alameda Research veya FTX’e tamamen maruz bırakılmamıştır.

Tether tokenları rezervlerimiz tarafından %100 yedeklenmektedir ve söz konusu rezervleri yedekleyen varlıklar borçların miktarını aşmaktadır. Tether, nakit, nakit benzerleri ve ABD Hazine tahvillerini ihtiva eden güçlü, muhafazakâr ve likit bir portföye sahiptir. Tether, tıpkı yıllardır yaptığı gibi bu rezervleri korumaya odaklanmaya devam edecektir.

İtibarları ve büyüklükleri göz önüne alındığında FTX ile ilgili durum pek çok kişiyi şaşırtmış olsa da, FTX sektördeki tüm büyük oyuncuların uygulamalarının bir göstergesi niteliğinde değildir. Bilanço tablosunu güçlendirmek ve mümkün olan her yerde teminatlarının niteliğini ve likiditesini iyileştirmek noktasında kararlı olan Tether, taahhütlerini yerine getirmiştir.

Piyasa koşulları değiştikçe Tether de bu koşullara uyum sağladı ve bu koşullarla birlikte büyüdü. Tether’in rezervlerinin büyük çoğunluğunun artık ABD Hazine tahvilleri olduğunu söylemekten gurur duyuyoruz ki bu durum Tether’i, meydana gelebilecek her türlü dalgalanmayı yönetmek konusunda güçlü bir konuma getiriyor.

Bazı açılardan, eleştirmenlerin yıllardır Tether’in diğerlerinin yaptığı gibi başarısız olduğunu görmek için beklemiş olması ironik bir durum. Tether sayısız black swan’ın (Black Swan: Türkçedeki karşılığı siyah kuğu olup, normalde bir durumdan beklenenin ötesinde gerçekleşen ve potansiyel olarak ciddi sonuçları olabilecek, öngörülemeyen bir olaydır) üstesinden sorunsuz bir şekilde gelmeye devam etmekle kalmamış, aynı eleştirmenler Tether’e odaklanırken sayısız muazzam başarısızlığı da gözden kaçırmıştır. Belki bir gün kendilerine, Tether’in neden çok az kişi bunu yapabiliyorken kullanıcılarına ve topluluklara hizmet etmeye devam ettiği sorusunu soracaklardır.

Bu sabah, CoinGecko’nun belli birkaç borsa ile olan API bağlantısından kaynaklanan bir veri sorunu nedeniyle, Tether sabit değerinin 1$’ın altına düştüğü görüldü. Tether bu sabit oranı kaldırmadı. Binance, Bitfinex ve Coinbase’de pariteden 10bps içinde işlem görürken, USD₮ fiyat farklılığı sadece tek tük idi. Veri sorunu Coingecko ekibi tarafından çoktan çözüme kavuşturulmuştur.

Zaman zaman kendimizi irrasyonel düşüncelere ve Tether FUD’a karşı savunurken buluyoruz, oysa işin basit gerçeği birçok kişinin basit piyasa mekanizmalarını ve Tether’in çalışma şeklini hala anlamıyor olduğudur.

Piyasadaki dalgalanma dönemlerinde, borsalarda kote edilen USD₮ alım satım fiyatı dalgalanabilir. Bunun nedeni, söz konusu borsanın emir defterlerinde var olandan daha fazla likidite talebi olmasıdır ve bu durumun Tether’in sabit oranını tutma becerisi ya da rezervlerinin değeri veya yapısı ile hiçbir ilgisi yoktur. Bu sabah durum böyle olmasa da, sektör eleştirmenleri ve şüpheciler bilgisiz kalmayı sürdürerek ve hemen sonuca vararak kendilerine haksızlık etmişlerdir.

Tether, USD₮ karşılığında kullanabileceği yaklaşık 70 milyar dolarlık teminata sahiptir. Hiçbir borsanın emir defterinde bu miktarda likiditeye uzaktan yakından benzeyen bir değer yoktur. Nihayetinde USD₮, USD₮ fiyatının borsalarda genellikle 1$’dan işlem görmesi nedeniyle değil de, Tether’in USD₮ için sağladığı itfa (rehinden kurtarma) olanağı ve bunun arkasındaki teminat sayesinde sabit oranını korumaktadır. Aslında, USD₮ genellikle borsalarda 1 dolardan işlem görmektedir çünkü yatırımcılar Tether’in sunduğu itfa imkanının güvenilir olduğunu bilmektedir.

Tether, USD₮ açısından hiçbir bir itfa talebini asla geri çevirmemiştir. Pek çok kişi, sayısız siyah kuğu vakası sırasında Tether’in sadece sabit oranını korumakla kalmayıp talep edilen her itfayı yerine getirdiğini hatırlarsa iyi olur.

Sadece bu yıl, Tether 48 saat içinde ödenmemiş yükümlülüklerinin %10’u oranındaki itfaları yerine getirebilmiştir. Bu duyulmamış bir şey -dünyada hiçbir banka, ödenmemiş borçlarının %10’unun bir gün içinde çekilmesi işlemini yerine getirmemiştir. Ayrıca Tether, rezervlerin %25’i olan 20 milyar $’lık para çekme işlemini 30 gün içinde gerçekleştirdi. Bundan çok daha azı tutarındaki para çekme talepleri tarihteki en büyük banka operasyonlarından bazılarına yol açmış olsa da Tether zorlanmadan bunun altından kalkabilmiştir.

Güven; yıllar içinde inşa edilir, ancak dakikalar içinde kaybedilebilir. Büyük ve itibarlı oyuncular aniden iflas ederse başka kimlerin batabileceğini merak etmek kolaydır. Tether korkuları ortadan kaldırmaya ve toplumun endişelerini dile getirmeye devam edecektir. Merkezi olmayan bir para sisteminin içerdiği potansiyel konusunda mücadele ederek burada sizin yanınızda olmaya devam edeceğiz.

Tether, bir yandan hem şeffaflık hem de güvenlik konusunda sektöre liderlik etmeye devam ederken, diğer yandan da asla tereddüt etmeden herkes için güvenli bir sığınak temin etmektedir.”