TÜİK önünde enflasyon protestosu

TÜİK önünde enflasyon protestosu

TÜİK’in açıkladığı enflasyon verileriyle birlikte memur ve memur emeklilerine verilecek enflasyon farkına tepki gösteren KESK Manisa Şubeler Platformu ile Tüm Emekli Sendikası Manisa Şubesi üyeleri TÜİK Manisa Bölge Müdürlüğü binasının önünde bir araya gelerek tepkilerini dile getirdi.

TÜİK binası önünde düzenlenen açıklamada kamu çalışanları ile emekliler ‘Zam Zulüm İşkence İşte AKP’, ‘Direne Direne Kazanacağız’, ‘İktidar Zammını Al Başına Çal’ sloganları atarak TÜİK’in açıkladığı verilere göre yapılacak olan zammı protesto etti.

‘ZAMMI PROTESTO EDİYORUZ’

TÜİK binasının önünde düzenlenen basın açıklamasında KESK Manisa Şubeler Platformu adına söz alan BES Şube Başkanı Ufuk Doruk, TÜİK’in açıkladığı enflasyon verilerinin gerçekten uzak olduğunu belirterek, verilere göre açıklanacak olan zammı kabul etmediklerini dile getirdi.

BES Şube Başkanı Doruk yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

”2023 yılının ilk altı ayı için yüzde 8 zam oranının altına imza atarak bir kez daha kamu emekçilerini satış sözleşmesine mahkum eden Memur-Sen, yine gerçeği yansıtmayan talimat ile açıklanan enflasyon oranları ile emekçileri mağdur etmeye devam eden TÜİK’in açıkladığı enflasyon farkı ile toplumda yaşanan gerçek enflasyondan uzak bir maaş zammı ile karşı karşıyayız.

Kamu emekçileri olarak bir kişinin iki dudağı arasından çıkacak zam oranını şimdiden protesto ediyoruz. İktidara bir kez daha sesleniyoruz. Kamu emekçilerinin talepleri konusunda samimiyseniz, gerçek bir toplu sözleşme yasası çıkarın, grev hakkımızla ilgili yasal düzenlemeyi yapın. Kamu emekçilere sadaka değil, insanca yaşabileceği bir ücret verin. TÜİK’in sahte enflasyonuna asla teslim olmayacağız. İnsanca yaşam, güvenceli bir iş ve güvenli bir gelecek istiyoruz”

‘EMEKLİ MAAŞI ASGARİ ÜCRETİN ÜZERİNDE OLMALI’

Tüm Emekli Sendikası Manisa Şubesi Başkanı Zikri Yenigelen ise yaptığı açıklamada, TÜİK’in açıkladığı enflasyon verilerine göre emeklinin hayat pahalılığı altında ezilmeye devam ettiğini belirterek, emekli maaşının en az asgari ücretin üstünde açıklanması gerektiği çağrısında bulundu.

Sendika Şube Başkanı Yenigelen yaptığı açıklamada piyasadaki gerçek pahalılığın emeklileri ve emekçileri buldozer gibi ezdiğini ifade ederek şöyle konuştu:

“Emekli olduğumuzda asgari ücretin iki katı maaş alırken, bugün maaşlarımız asgari ücretin altında kalmıştır. Daha altı ay önce maaşlarımıza yapılan yüzde 41’lik oran ne oldu? Büyük gürültülerle yapılan yüzde 41 üzerine cebimizden yüzde 141 daha gitti. Altı ayda yüzde 100 daha fakirleştik.

Biliyoruz ki yapılan bu seçim zamları da altı ay olmadan bizim cebimizde olmayacak. Yine biliyoruz ki, iktidarın bu tercihleri nedeniyle emekliler ve emekçiler sefalete terk edilecek. Artık bize yalan söylemeyi bırakın. Talebimiz en düşük emekli maaşının asgari ücretin üzerinde olması. Artık bizi bir oy deposu olarak görmezine izin vermeyeceğiz”

ERDOĞAN’DAN EK ZAM AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise memur ve emekliye yüzde 25 zam yapılacağını açıkladı.

Erdoğan, şunları söyledi:

“Açıklanan 2022 enflasyon oranına göre kamu görevlilerin maaş artış oranı yüzde 16,48 olarak uygulanacaktık. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinde ise bu oran yüzde 14 olarak ortaya çıkmıştır. Tüm emeklilerimizin maaş artış oranını yüzde 25 olarak uygulayacağımızın müjdesini vermek istiyorum” Sözcü

İRTİBATTA KALALIM!

En son haberlerimizle sizi güncel tutmak isteriz

İstenmeyen posta göndermiyoruz!

Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

close

İRTİBATTA KALALIM!

En son haberlerimizle sizi güncel tutmak isteriz

İstenmeyen posta göndermiyoruz!

Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.