Türk İlaç’ta kim ne kadar vurgun yaptı?

Türk İlaç’ta kim ne kadar vurgun yaptı?

Gün geçmiyor ki borsada işlem gören birtakım hisseler ile ilgili yeni bilgiler ortaya çıkmasın. Petrokent hisseleri ile ilgili yakın zaman önce gündeme gelen vurgun iddiasının bir benzeri bu kez Türk İlaç Serum Sanayi AŞ ile gündemde.

MAAŞLARI ZOR ÖDÜYORDU

Anılan şirket, Ankara merkezli Battal Holding’e ait bir şirket. Ulaşılan bilgilere göre söz konusu şirket halka açılmadan önce mali darboğaz içindeydi. Öyle ki personel maaşları 3-4 ay gecikmeli ödeniyor, faktöring firmaları ve tefecilerden alınan paralar ile nakit sıkıntısı aşılıyordu.

HALKA ARZDAN 4 AY ÖNCE…

Türk İlaç Serum AŞ için SPK Şubat 2021’de halka arz onayı verdi. Her bir hissenin halka arz fiyatı ise 10 lira olarak belirlendi. Ancak, vurgunun ayak sesleri de bu süreçten hemen öncesine ait. Şirketin halka arzından 4 ay önce yani 3 Kasım 2020’de 3.105.000 lot hisse, Kemal Akkaya’nın eşi Özlem Akkaya’ya, 1.675.000 lot hisse ise yine Kemal Akkaya’nın yakın arkadaşı İsmail Erdoğan’a satıldı.

RAPORDA YER ALDI

Söz konusu hisselerin 1 lira nominal değer üzerinden satıldığı şirketin bağımsız denetim raporunda yer alıyor. Ancak buna rağmen, SPK halka arz için 10 liralık bedele onay verdi. Bu durum, şüphe yaratan ilk olay olarak kayda geçti.

1 LİRADAN ALDI 40 LİRAYKEN SATIŞ AÇIKLADI

Şirketin halka arzından sadece 3 gün sonra 7.573.850 lot hisse de virman yolu ile satıldı. Buna ilişkin bir özel durum açıklaması yapılmadı. Yine halka arzdan 2 hafta sonra, Özlem Akkaya 1 liradan aldığı hisseleri, hissenin 40 liraya çıktığı bir süreçte satma kararı aldı. Yine, şirket sahibi Mehmet Berat Battal’ın 7.500.000 lot hisseyi açık hale getirmesi de bir diğer şüphe uyandırıcı durum.

10 LİRAYA NASIL İZİN VERİLDİ

Şimdilerde yanıtı aranan bir dizi kritik soru var. Bunlar, hisselerin bir bölümü 1 liradan el değiştirirken halka arzda neden 10 liralık halka arza izin verildi. Yine, halka arza, ortaklardan neden 6 aylık hisseyi satmama taahhüdü alınmadı.

KİM NE KADAR VURGUN YAPTI

Türk İlaç Serum AŞ’de kim ne kadarlık vurgun yaptı. Vurguna zemin hazırlayan kim oldu. Yine, SPK’nın bu şirkete ilişkin incelemesinin akıbeti ne oldu. Son olarak, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca şirkete yönelik yürütülen soruşturma ne aşamada… Polemik Haber

YORUMLAR YAZ
  • Orhan IRMAK 1 sene önce
  • Paranın olduğu yerde dinin olduğu yerde dönmeyen dolap olmaz
    Mümkün olduğunca gayrimüslimlerin şirket hisselerinden alım yapmak doğru karar olacağını düşünüyorum.borsada çöp değerindeki hisselerin 100 kat 200 kat prim yapmasına göz yuman borsa yöneticileride ortak olduğu kanaatindeyim.

  • salim1 sene önce
  • isimler aynı olaylar aynı kaderimiz hep aynı, bu memlekette.