Türkiye Finans bilanço açıkladı

Türkiye Finans bilanço açıkladı

Türkiye Finans, bu yılın üçüncü çeyreğinde ülke ekonomisine nakdi ve gayri nakdi fonlarla 97,7 milyar lira katkı sağladı.

Türkiye Finans Genel Müdürü Murat Akşam:
“Mili ekonomiye sağladığı katkıyı her çeyrek istikrarlı bir şekilde arttıran kurumumuz, nakdi ve gayri nakdi fonlarla bu katkıyı 100 milyar (97,7) liraya yakın bir seviyeye ulaştırmayı başardı”

Türkiye Finans’tan yapılan açıklamaya göre, Türkiye Finans 2022 yılı üçüncü çeyrek sonuçlarını Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) paylaştı.

Sürdürülebilir ve kârlı büyüme stratejisini üçüncü çeyrekte de koruyan kurum, aktif büyüklüğünü geçen yıl sonuna göre yüzde 36 arttırarak 157 milyar lira seviyesine çıkarmayı başardı.

Fon kaynağını genişleterek topladığı fonları geçen yıl sonuna göre yüzde 43 artışla 121 milyar liraya ulaştıran Türkiye Finans, artan fon kaynağını finansman hacmini büyütmek için kullanarak ekonominin can damarı olan KOBİ’leri üçüncü çeyrekte de finanse etmeyi sürdürdü.

Milli ekonomiye sağladığı katkıyı nakdi ve gayri nakdi fonlarla 97,7 milyar liraya ulaştıran Türkiye Finans, üretim ve ticaretin devamlılığına katkı sunan finansman çeşitliliği ile fon kullandırımını yüzde 30 artırarak 80 milyar lira seviyesine ulaştırdı.

İnsan odaklı bankacılık anlayışını yenilikçi ürünlerle destekleyen Türkiye Finans, müşterilerinin emek ve özveriyle birikim yapabilmeleri için ürün portföyünü genişletmeye devam etti. Birikim amaçlı tasarruf ürünleri konusunda çeşitli fon toplama araçları geliştiren kurum, bu araçlar içerisinde katılma hesaplarının payını geçen yıl sonuna göre yüzde 73 artırdı.

Güçlü sermaye yapısını bu çeyrekte de koruyan Türkiye Finans’ın yasal özkaynakları bir önceki yıl sonuna göre yüzde 78 artışla 14,8 milyar lira olurken, sermaye yeterlilik rasyosu ise yüzde 21,3 seviyesine ulaştı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Türkiye Finans Genel Müdürü Murat Akşam, üretim ve ticareti odağına alan katılım finans sisteminden güç alan kurumun sürdürülebilir ve kârlı büyüme stratejisini bu çeyrekte de koruduğunu ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İnsan odaklılık ile dijitalleşmeyi bütünleştiren stratejimiz ve ‘Üretime Dönüş’ vizyonumuz ile toplumun farklı kesimlerini fonlayarak, reel sektöre ve ülke ekonomisine somut katkılar sağlamayı sürdürdük. Mili ekonomiye sağladığı katkıyı her çeyrek istikrarlı bir şekilde arttıran kurumumuz, nakdi ve gayri nakdi fonlarla bu katkıyı 100 milyar (97,7) liraya yakın bir seviyeye ulaştırmayı başardı.

Diğer taraftan üretim ve ticaretin devamlılığı için esnafı ve üreticiyi desteklemeyi sürdüren Türkiye Finans, artan fon kaynağını finansman hacmini büyütmek için kullanarak ekonominin can damarı olan KOBİ’leri sağlıklı bir şekilde finanse etmeyi hedefledi.”

Akşam, toplumun her kesimine ulaşma çabasını bu çeyrekte de sürdürdüklerini belirterek, salgın döneminde emeklilere sundukları destekleri salgın sonrasında da devam ettirdiklerini, emeklilere yönelik gerçekleştirdikleri kampanyalarla sektörde rekabetçi bir konumda yer aldıklarını aktardı.

Yılın üçüncü çeyreğinde dijitalleşme yatırımlarına hız verdiklerini anlatan Murat Akşam, şunları kaydetti:

“Yenilikçi ürünlerimizle katılım finans sisteminde artan rekabeti fırsata çeviriyor, sektörümüze yeni müşteriler kazandırmak amacıyla mükemmel müşteri deneyimine odaklanıyoruz. İster bir e-ticaret platformunda ya da bir mağazada, ister bir banka şubesinde ya da mobil kanalda, müşterilerimizin ihtiyaçlarını yeri zamanı olmadan karşılamamızı sağlayan yenilikçiliğe yatırım yapmakta kararlıyız.

Sektörde oyun kurucu pozisyonumuzu pekiştiren eXtra Limit, TFXTarget ve Hızlı Finansman gibi yenilikçi ürünlerimizi en son teknolojilerle zenginleştiriyor, aynı zamanda günlük hayatın önemli bir parçası olan bankacılık işlemlerini müşterilerimizin masrafsız bir biçimde yapmalarını sağlayarak hayata kolayca ve hızla katılmalarını sağlıyoruz.”