“Türkiye gri listeden çıkmak için önemli adımlar atıyor”

“Türkiye gri listeden çıkmak için önemli adımlar atıyor”

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, MASAK’ın ilgili kurumlarla yürüttüğü işbirliğiyle Konya’da terör örgütü PKK’ya finansman sağlayan iki kişinin yakalanmasını değerlendirerek, “Türkiye, terörün finansmanı ve kara parayla mücadelede yürüttüğü çalışmalarla gri listeden çıkmak için önemli adımlar atıyor. Söz konusu operasyon da bu konuda ilgili kamu kurumlarının gösterdiği uygulamada etkinliğin en önemli göstergesi oldu.” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, göreve gelir gelmez, kara para ve terörün finansmanıyla mücadelede kararlılık vurgusunda bulunarak, Türkiye’nin gri listeden çıkması için gereken adımların atılması talimatını vermişti.

Şimşek’in talimatıyla, Bakanlık bünyesinde koordinasyon ekipleri de kuruldu.

Şimşek, Adalet ve İçişleri bakanlıklarıyla uygulamada etkinlik sağlanmasını da isterken, bunun üzerine, Adalet ve İçişleri bakan yardımcılarının da katılımıyla koordinasyon toplantıları gerçekleşti.

Adalet Bakanlığı ile yapılan değerlendirmeler kapsamında aklama suçu ve terörizmin finansmanı ile ilgili eğitim ve farkındalık çalışmaları hızlandırıldı.

Bu suçlarla ilgili ilgili bütün illerde ihtisas Cumhuriyet Savcılıkları ve görevli mahkemeler de oluşturulmuştu.