Ünlü yatırımcı sigorta portföyünden milyarlarca dolar kazandı

Ünlü yatırımcı sigorta portföyünden milyarlarca dolar kazandı

Warren Buffett’ın patronu olduğu Berkshire Hathaway Inc. ikinci çeyrekte 10,04 milyar dolar faaliyet kârı elde ederken, sigorta portföyünün gücü geçen yıl genişleyen holding üzerinde baskı yaratan enflasyonist baskılara karşı koymaya yardımcı oldu.

Sigortacılıktan elde edilen kâr yüzde 74 artışla 1,25 milyar dolara ulaşarak Berkshire’ın geçen yılın aynı dönemindeki 9,28 milyar dolarlık kârını aşan bir faaliyet kârı elde etmesine yardımcı oldu.

Şirketin 2022 yılı boyunca kârsızlıkla mücadele eden Geico sigorta birimi, üst üste ikinci çeyrekte olumlu sonuçlar açıkladı.

Berkshire, geçen yıl daha yüksek primlerden ve daha düşük hasar frekanslarından ve reklam harcamalarındaki azalmadan yararlandığını belirtti.

Yine de, son 12 ayda yürürlükteki poliçeler 2,7 milyon azaldı ve bu da reklam harcamalarındaki kesintilerin holdingin otomobil sigortacısı pazar payına mal olduğunu gösteriyor.

Berkshire, Buffett’ın Mayıs ayında Omaha’daki yıllık toplantısında, ABD ekonomisi için “inanılmaz bir dönem” sona yaklaşırken yüksek fiyatlar nedeniyle faaliyet birimlerinin çoğunda kazançların bu yıl düşebileceği konusunda uyarıda bulunmasına rağmen daha güçlü sonuçlar açıkladı.

Yine de Fed’in agresif faiz artırım hızı, şirketin özellikle kısa vadeli ABD Hazine tahvillerinde stokladığı nakitten daha fazla getiri elde etmesine yardımcı oldu.

Buffett Perşembe günü yaptığı açıklamada Fitch Ratings’in ABD devlet tahvillerinin notunu düşürmesinin bu tahvillere olan iştahını azaltmayacağını söyledi.