Venezuela’da hükümet ile muhalefet arasında tarihi anlaşma

Venezuela’da hükümet ile muhalefet arasında tarihi anlaşma

EKONOMIMANSET.COM/DIŞ HABERLER

Venezuela hükümeti ve muhalefeti, yoksullara yönelik sağlık, gıda ve eğitim programlarını finanse etmek üzere BM tarafından yönetilen bir fon oluşturulması konusunda anlaşmaya vardı. Yeni kurulan fonun büyüklüğü yaklaşık 3 milyar dolar olacak ve geliri doğrudan halka dağıtılacak

Meksika’nın başkenti Mexico City’de Devlet Başkanı Nicolas Maduro ve muhalefet lideri Juan Guaido arasında imzalanan anlaşma ülkedeki siyasi ve ekonomik krizi çözme yolunda atılmış ilk ve en önemli adım olarak görülüyor. Anlaşmanın imzalanmasının ardından Biden yönetimi Maduro’ya yönelik yaptırımları hafifletme kararı aldı.

Venezuela’da 2018’de muhalefetin kazandığı seçimin sonuçlarını kabul etmeyen ve parlamentoyu fesheden Devlet Başkanı Maduro’nun izlediği baskıcı politikalar yüzünden 7 milyon kişi ülkeyi terk etti. Kalanların büyük bir bölümü günde 1.90 dolardan daha az bir parayla yaşam mücadelesi veriyor. Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan bir rapora göre petrol zengini Venezuela’da yaklaşık 5.2 milyon kişi sağlık, su ve gıdaya erişim sorunu yaşıyor.

Amerikalı petrol devine onay çıktı

ABD önderliğindeki Batı dünyası 2018’de seçimleri kazandığını ileri süren ve muhalefet liderleri hakkında tutuklama kararı veren Nicolas Maduro’yu meşru lider olarak tanımıyor ve Latin Amerika ülkesine ekonomik ve finansal yaptırımlar uyguluyor. Yaptırımlar kapsamında Venezuela devletine ait hesaplara geçici olarak el konulurken, bu hesaplardan muhalefet partilerine kaynak aktarılıyor.
Zengin petrol ve doğalgaz kaynaklarına sahip olmasına rağmen üretim, pazarlama ve satışta ciddi sorunlar yaşayan Maduro yönetimi Batılı ülkelerin baskısıyla muhalefetle masaya oturmayı kabul etti. Maduro rejiminden gelen olumlu sinyaller üzerine Washington yönetimi petrol devi Chevron’un ülkede petrol arama ve üretimi gerçekleştirmesine izin verdi. ABD Hazine Bakanlığı anlaşmanın imzalandığı saatlerde Chevron’un Venezuela ‘sınırlı’ bir şekilde üretim yapmasına onay verildiğini açıkladı. (MarketWatch, AP, Reuters)

İRTİBATTA KALALIM!

En son haberlerimizle sizi güncel tutmak isteriz

İstenmeyen posta göndermiyoruz!

Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

close

İRTİBATTA KALALIM!

En son haberlerimizle sizi güncel tutmak isteriz

İstenmeyen posta göndermiyoruz!

Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.